Capital.ba

Kooperativna proizvodnja kornišona

20.03.2015. / 14:19

novi gradNOVI GRAD, Predstavnici njemačke firme “Kune” /Kuhne/ danas su poljoprivrednim proizvođačima iz Novog Grada ponudili kooperativnu proizvodnju krastavaca kornišona.

Glavni menadžer za nabavku sirovina Bernard Ulrih ističe da je riječ o novom modelu proizvodnje uz potpisivanje ugovora, obezbjeđivanje otkupa, kreditiranje kompletnog repromaterijala, stručne usluge u proizvodnji i sedmičnu isplatu.

“Naše predstavništvo biće u Kozarskoj Dubici, i želimo direktan kontakt sa poljoprivrednicima, bez posrednika, da možemo uticati i kontrolisati kvalitet, što radimo i u Njemačkoj”, rekao je Ulrih.

Na sastanku sa poljoprivrednicima, koji je organizovao opštinski Odsjek za poljoprivredu, rečeno je da je firma “Kune” kooperaciju ponudila u okviru projekta “Jačanje struktura slabih regiona u BiH”, koji podržava njemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ, i koji će trajati tri godine.

Logistička podrška u projektu biće firma “Eko-Bel”, tačnije njihov Agro centar u Kozarskoj Dubici, gdje će biti otkupni centar, kao i predstavništvo njemačke firme.

Direktor “Eko-Bela” Vladimir Šušnjar kaže da je ovo jedinstvena prilika za mala poljoprivredna gazdinstva.

“Kooperanti će imati priliku da prvo nauče sve o proizvodnji kornišona, a na jednom dunumu, uz strogo poštivanje savjeta, mogu zaraditi od 1.500 do 2.000 evra, što nije zanemarivo”, ističe Šušnjar.

Njemačka firma obezbijediće paket sa kompletnim repromaterijalom za proizvodnju, a vrijednost paketa 650 evra kooperanti će otplaćivati kroz isporučene krastavce u više rata.

Otkup će biti obavljan po cijeni od 1,20 KM za kilogram krastavaca prve klase, kojih u ukupnoj proizvodnji treba da bude 75 odsto.

Obuku poljoprivrednika po fazama proizvodnje obavljaće poljoprivredni inženjeri na terenu.

Obaveza proizvođača je i prevoz krastavaca do otkupnog mjesta, a isplata će biti obavljana svake sedmice od početka do kraja sezone.

Šef opštinskog Odsjeka za poljoprivredu Olivera Popović rekla je danas da je opštinskim pravilnikom za podsticaje predviđena subvencija za proizvodnju kornišona od 20 odsto na cijenu.

Prema njenim riječima, registrovana poljoprivredna gazdinstva imaju pravo i na republičke podsticaje.

Poljoprivredni proizvođači koji su zainteresovani za ovaj vid proizvodnje treba da se jave u opštinski Odsjek za poljoprivredu do 27. marta, nakon čega će, prije potpisivanja ugovora, sa svakim od njih razgovarati predstavnici firme “Kune”. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!