Capital.ba

Kongitivni problemi vezani za trajanje i težinu dijabetesa

13.08.2008. / 9:10

NJUJORK, Oboljevanje od dijabetesa pre 65. godine i teži oblik ove bolesti mogu da budu faktori od značaja za blago kognitivno oštećenje kod osoba starijih od sedamdeset godina, zaključili su američki istraživači sa klinike Mejo.
  Termin “blago kognitivno oštećenje” koristi se za prelazno stanje između onog koje se normalno javlja sa starenjem i demencije, objašnjava Rojters.
  Neka ranija istraživanja dovela su u vezu tzv. “blage kognitivne poteškoće” i dijabetes. Slaba kontrola šećera u krvi može vremenom da rezultira gubitkom moždanih ćelija, a dijabetes povećava i rizik od kardiovaskularnih bolesti i šloga.
  Dr Rouzbad Roberts, vođa istraživanja na klinici Mejo i njene kolege pratili su nekoliko godina 1.969 ljudi starosti od 70 do 80 godina, koji 2004. godine nisu bili dementni. Od navedenog broja, 356 učesnika su bili dijabetičari.
  Procenat dijabetičara i onih koji to nisu među ispitanicima kod kojih se u praćenom periodu razvilo blago kognitivno oštećenje bio je dosta sličan (20,1 prema 17,7 odsto).
  Međutim, među dijabetičarima je sklonost kognitivnom oštećenju  bila izrazito veća kod onih koji su se razboljeli pre 65. godine, koji od šećerne bolesti pate deset i više godina, lječeni su insulinom i koji su imali dijabetičarske komplikacije.
  Američki istraživači smatraju da je to zato što se kod šećerne bolesti vremenom povećava rizik od oštećenja malih krvnih sudova. Takvo oštećenje, između ostalog, dovodi i do bolesti oka karakteristične za dijabetičare, koja se naziva dijabetičarska retinopatija. Ustanovljeno je da su oni ispitanici šećeraši, koji su patili od ovog oboljenja oka, takođe bili pod dvostruko većim rizikom i od blagog kognitivnog oštećenja.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!