Capital.ba

Kompaniji propadaju poslovi jer nema radnika

18.12.2016. / 11:19

NOVI SAD, Fabrici za šivenje donjeg veša i kupaćih kostima Alex Fashion koja od 3. oktobra radi u halama novosadske Slobodne carinske zone nedostaju krojačice i zbog toga firma ne može da pokrene proizvodnju u punom obimu, priča vlasnik Aleksandar Kosovac.

On je u gradu i okolnim mjestima iznajmio desetak bilborda na kojima stoji poziv nezaposlenim da se jave bez obzira na svoje kvalifikacije, ali i dalje nema dovoljno zainteresovanih.

Kosovac je vlasnik i direktor preduzeća Alex i on se nakon tri decenije provedene u tekstilnom biznisu u Americi i Italiji odlučio da pokuša da pokrene poslove u Srbiji.

Kaže da nije mislio da će mu u oživljavanju domaće tekstilne industrije nedostatak radne snage biti problem u Novom Sadu.

Od juna priprema pokretanje biznisa, a ispostavilo se da je nedostatak radnika najveći problem za realizaciju investicije od oko dva miliona evra koliko je uložio u opremanje dvije hale i sumnja da će uspjeti da od Nove godine bar jedna halu „napuni“ radnicima.

Odmah u startu nisam mogao da isporučim 8.000 kupaćih gaćica, pa mi je ugovor propao. U posao sam ušao s velikim planovima, jer znam kupce svuda u svijetu i to one za koje treba da se radi naveliko.

U Pakistanu imam poslovnog partnera koji traži po 1,2 miliona komada svega što je u proizvodnom programu. Imam i određenih zamjerki u pogledu ovdašnjih carinskih propisa, ali to je druga priča, kaže Kosovac.

Kada sam u zoni počeo u oktobru da radim bilo je desetak švalja, pa sam očekivao da će ih iz dana u dan biti sve više. Prvobitno sam planirao da počnem sa stotinak krojačica, a posle Nove godine da bude oko 200 zaposlenih. Sada posle dva meseca od otvaranja pogona imam svega pedesetak šnajderki, ističe Kosovac.

Po njegovom uvjerenju uslovi rada su dobri. Plata je za početnike oko 22.500 dinara, a oni vještiji ako rade na normu mogu zaraditi i do 3-4 puta više.

U odabiru radne snage oslonio sam se na tržište rada u Novom Sadu, ali su kandidati poslje dva-tri dana šivenja odustajali.

Po savjetu poslovnih ljudi u fabrici je formirao Udruženje krojača gdje se besplatno obučavaju zainteresovani za šnajredski zanat. Ko hoće poslje obuke može da ostane i odmah će dobiti zaposlenje.    Dnevnik

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!