Capital.ba

Koliko posljedice pušenja koštaju ekonomiju?

26.08.2009. / 7:15

duvanski-dimVAŠINGTON, Zbog pušenja će naredne godine šest miliona ljudi u svijetu umrijeti od raka, srčanih bolesti, emfizema i drugih oboljenja vezanih za duvan, a ako se sadašnji trend nastavi 2030. godine će broj žrtava dostići osam miliona, upozorilo je Američko društvo za rak.
U izvještaju se iznosi procena da konzumiranje duvana globalnu ekonomiju godišnje košta 500 milijardi dolara u direktnim medicinskim troškovima, izgubljenoj produktivnosti i šteti za okolinu, kao i da ukupni troškovi vezani za duvan smanjuju bruto domaći proizvod (BDP) za čak 3,6 odsto, prenosi Rojters.
Tokom posljednje četiri decenije procenat pušača je smanjen u bogatim zemljama kao što su SAD, Britanija i Japan, ali je povećan u većini zemalja u razvoju.
Prema najnovijim procjenama, broj pušača u svijetu dostiže milijardu među muškarcima – u bogatim zemljama 35 odsto, a u zemljama u razvoju 50 odsto muške populacije.
Među ženama je oko 250 miliona pušača. Razlika u odnosu na muškarce je to što u razvijenim zemljama ovu nezdravu naviku ima 22 odsto žena, a u zemljama u razvoju devet odsto.
Rizik umiranja od raka pluća je preko 23 puta veći za muškarce koji puše nego za one koji ne puše i 13 puta veći za žene koje puše u odnosu na one koje ne puše.
U izvještaju se ističe da duvan ubija između trećine i polovine onih koji puše i oni u prosjeku umiru 15 godina prije nepušača. Izlaganje pasivnom pušenju na poslu svake godine ubije 200.000 radnika širom svijeta.
U 20. vijeku je od duvana umrlo 100 miliona ljudi, a ukoliko se ne preduzmu efikasne mjere da se mladi odvrate od pušenja i da sadašnji pušači ostave duvan, u 21. veku će od duvana umrijeti milijarda ljudi.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!