Capital.ba

Kobjerski: Građevinarima u Srbiji neophodna Razvojna banka

10.08.2014. / 13:49

gradjevina 1BEOGRAD, Predviđene izmjene Zakona o planiranju i izgradnji, uz najavljene velike projekte u Srbiji, podstaći će oporavak građevinske industrije, očekuje sekretar Udruženja za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije Viktor Kobjerski.

Kobjerski, međutim, smatra da je za nastup na domaćim i inostranim tržištima neophodno osvnovati Razvojnu banku ili neki drugi fond.

Inače, građevinari su u petak, 8. avgusta, obilježili svoj dan u znak sjećanja na uspješno okončan veliki štrajk građevinskih radnika u Beogradu koji je započeo 4. avgusta, a okončan 8. avgusta 1940. godine ispunjenjem svih štrajkačkih zahtjeva i zaključenjem kolektivnog ugovora.

Kobjerski je u izjavi Tanjugu podsjetio da građevinski sektor već dugo radi u dosta teškim uslovima, a da su nekada bili vodeći u svijetu.

Istakao je da srpski građevinari još imaju dobar ugled u zemljama u kojima su nekada radili, na primjer, u Aziji i Africi, i izrazio očekivanje da će u narednom periodu više biti angažovani u tim zemljama. Dodao je da, ipak, ne bi volio da srpski neimari rade u nestabilnim zemljama gdje postoje sukobi.

Prema njegovim riječima, najveći problem srpskih građevinara danas je njihov bonitet, zbog kojeg u posljednjih pet godina nijedna manja građevinska firma nije uspjela da dobije poslove, već su radile kao podizvođači, jer su na velikim tenderima posao uglavnom dobijale strane firme, pa sada imaju problem da se bore na tržištu sa konkurentnijim firmama iz inostranstva.

“Naši izvođači radova moraju da imaju Razvojnu banku ili neke fondove koji će im obezbijediti garancije za nastup na tržištu”, poručio je Kobjerski.

Izmijenjeni Zakon o planiranju i izgradnji, koji bi, kako je najavljeno, trebalo da bude usvojen početkom septembra, stvoriće mnogo bolju klimu za razvoj građevinskog sektora, smatra sagovornik Tanjuga.

“Novi zakon će dosta skratiti period izdavanja građevinskih dozvola, koji je kod nas bio fantastično dug, a investitori će obratiti malo više pažnje na srpsko tržište”, naglašava Kobjerski.

Kako je ukazao, još je pod znakom pitanja problem konverzije prava korišćenja u pravo svojine na građevinskom zemljištu, kao i to da li će oni koji su otkupili fabrike i promenili njihovu namjenu morati da plate građevinsko zemljište.

“Mi imamo stav da svi koji grade ne bi trebalo da plate zemljište, kao što je to svuda u svijetu”.

Kobjerski je pozvao sve koji imaju neke primjedbe na nacrt tog zakona da ih dostave kako bi Srbija dobila pravi zakon koji će pomoći toj važnoj grani privrede.

Povodom aktuelne obnove zemlje od poplava, on je naveo da je građevinski sektor vrlo aktivan, da će to dosta pomoći oživljavanju te grane, kao i predstojeći veliki projekti, poput masovne izgradnje jeftinih stanova i “Beograda na vodi”.

“Svi ti projekti će pokrenuti građevinarstvo. Razgovarali smo sa proizvođačima građevinskog materijala i oni su zadovoljni što će se naši materijali koristiti, i biće to veliki oporavak domaćih građevinara”, dodao je Kobjerski.

Siva ekonomija je sve pristunija u građevinskom sektoru, gdje prema nekim procjenama, na “crno” radi više od 50 odsto neimara. U Srbiji ima, prema podacima PKS, oko 70.000 zaposlenih građevinara u 6.500 preduzeća. U industriji građevinskog materijala ima 15.000 zaposlenih i još oko 25.000 sezonaca, a u inostranstvu je registrovano oko 10.000 srpskih neimara. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kobjerski: Građevinarima u Srbiji neophodna Razvojna banka

    1. Dragoslav

      Nema nista od toga. Bice kao posle nesrece u Kraljevu, na televizii su svi zbrinuti i dobili nove kuce, a u stvarnosti jad i beda, svaki drugi ili treci. Tako je to u Srbiji.

    2. Sasa

      Posle katastrofalnih poplava gradjevinari imaju posla da izgrade hiljade ovakvih kuca http://www.montaznekucehrast.rs/ pa da trljaju ruke na kraju sezone.Nije im potrebna razvojna banka kad drzava finansira.