Capital.ba

Ko će vraćati dugove Portugala?

09.04.2011. / 7:45

BUDIMPEŠTA, Ministri finansija EU danas u Mađarskoj raspravljaju o uslovima za pružanje finansijske pomoći Portugalu. Vlada u Lisabonu je zatražila milijarde evra kako bi osigurala funkcionisanje finansijskog sistema i privrede.
Portugal je, nakon Grčke i Irske, postao treća evropska zemlja koja je, pogođena ogromnim dugom, zatražila međunarodnu finansijsku pomoć. Evropska unija raspolaže posebnim Fondom evropskih rezervi za pomoć ugroženim zemljama Unije u kojem je nakon isplate 110 milijardi evra pomoći za Grčku, preostalo još 750 milijardi evra. Irska je zatražila 85 milijardi, a potom i Portugal kojem će za prvobitno spasavanje zemlje od finansijskog kolapsa biti potrebno najmanje 80 milijardi evra, prenose agencije.
Ekonomisti ocjenjuju da Portugalu predstoji trnovit put. Dobiju li novac iz evropskog fonda za spasavanje, moraće ispuniti veoma stroge uslove, koji uključuju i rigorozne mjere štednje. Štednja će dovesti do pada privrednog rasta, povećanja poreza i smanjenja plata. Profesor Jorg Rohol, sa evropskog univerziteta za menadžmet i tehnologiju objašnjava:
“Ključni problem je taj što portugalska industrija nije konkurentna na evropskom tržištu. Smatram da sadašnji evropski paket pomoći neće doprinijeti rješenju tog portugalskog ključnog problema.
Da je perspektiva portugalske industrije na klimavim nogama potvrđuju i podaci o prosječnom privrednom rastu, koji je u posljednjih deset godina iznosio 0,7%, dok je stopa nezaposlenosti bila 11%.
Većina njemačkih poreskih obveznika se ponovo, nakon Grčke i Irske pita, šta će se desiti ako Portugalci ne budu spremni na rigorozne mjere štednje? Pitaju se i ko će preuzeti odgovornost ne budu li Portugalci ojačali privredu što je preduslov za vraćanje dugova. Profesor Rohol komentariše:
“Tu postoji jasna opasnost za poreske obveznike. Naime, ako Grčka i Portugal ne budu mogli vratiti svoje dugove, odgovornost moraju snositi Njemačka i druge zemlje, a taj dug na kraju pada na teret njihovih poreskih obveznika.”
Portugalće morati modernizovati svoju industriju, potom na evropsko tržište izbaciti nove, konkurentnije proizvode i više ulagati u sektor obrazovanja. Novinar hanoverskog dnevnog lista (Hannoversche Allgemeine Zeitung) Stefan Koh ocjenjuje da će evropski paket štednje bar stabilizovati situaciju u Portugalu. A špekulacije koje kruže Evropom da će nakon Grčke, Irske i Portugala, finansijsku pomoć od Brisela zatražiti i Španija, Koh ne smatra opravdanim:
“To sve jeste Pirinejsko poluostrvo, ali se to mora različito promatrati. Španska privreda je mnogo stabilnija od portugalske. Različita su mišljenja stručnjaka kada je riječ o tome da li bi moglo doći do “domino efekta”, ali za sada niko ne vidi neku veliku opasnost.”

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!