Capital.ba

Klaus: Češku čeka težak pad

12.12.2011. / 7:55

PRAG, U Češkoj je u trećem kvartalu ostvaren negativan privredni rast od 0,1 odsto, dok je u prethodnom kvartalu rast bio 0,1 odsto u plusu.  Zavod za statistiku u Pragu, koji je revidirao ranije iznjete podatke, u saopštenju navodi da, na godišnjem nivou, rast ukupnog društvenog proizvoda (BDP) u trećem kvartalu iznosi 1,2 odsto, dok je u drugom tromjesečju iznosio 2,2 odsto.
“Rast tražnje podstaknut je isključivo trgovinskom razmjenom sa inostranstvom, jer izvoz raste mnogo brže od uvoza”, ukazali su statističari.
.

Češka ekonomija, koja je veoma zavisna od proizvodnje automobila i izvoza, zabilježila je rast BDP od 2,7 odsto 2010, poslije negativnih 4,7 odsto iz 2009, izazvanih globalnom ekonomskom krizom.

Centralna banka Češke je nedavno revidirala naniže prognozu privrednog rasta na dva odsto za ovu i 1,2 odsto za narednu godinu, navodeći da ima i scenario u slučaju recesije za 2012, imajući u vidu dugotrajnu dužničku krizu u evrozoni.

Predsjednik Češke Vaclav Klaus, cjenjeni ekonomista, izjavio je kako očekuje dramatično usporavanje te centralno evropske privrede sa 10,5 miliona stanovnika.

“Vjerovatno nas očekuje minimalan rast ili stagnacija, ali ne možemo da isključimo ni pad privrede”, rekao je predsjednik Klaus na poslovnoj konferenciji, dodajući da su mogućnosti vlasti za reakciju “veoma ograničene”.

Zavod za statistiku je takođe saopštio da je, na mjesečnom nivou, inflacija u novembru porasla za 0,4 odsto, poslije rasta od 0,3 odsto iz oktobra.

Na godišnjem nivou, inflacija je u novembru ubrzala na 2,5 odsto sa oktobarskih 2,3 odsto, usljed rasta cijena hrane i energenata, kao i stanarina.

Inflacija je mnogo viša od prognoze centralne banke, koja je za novembar predvidjela stopu od dva odsto.
Republika Češka, koja je postala članica Evropske unije (EU) 2004, obavezna je da se priključi evrozoni prema sporazumu sa EU. Međutim, krajnji rok za pristupanje ne postoji, a Prag je naveo da to ne planira da uradi u bližoj budućnosti, s obzirom na dužničku krizu u monetarnoj uniji.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!