Capital.ba

Kinezi prate firme, otvaraju i banku u Srbiji

27.10.2016. / 8:00

BEOGRAD, Kineska državna banka (Benk of Čajna) osniva banku u Srbiji koja će početi s radom početkom sljedeće godine. banka-china

Ova banka, inače peta najveća banka na svijetu, finansiraće kineske i naše kompanije koje će zajednički nastupati i na trećim tržištima, pišu Večernje novosti.

Osnivač nove banke na teritoriji Srbije – Bank of China (Hungary) Ltd, prošle nedelje, tačnije 19. oktobra, preko svojih pravnih zastupnika podnio je zahtev Narodnoj banci Srbije za davanje preliminarnog odobrenja za osnivanje banke u Srbiji.

“Postupak osnivanja banke, shodno važećim propisima, pored postupka za davanje preliminarnog odobrenja, podrazumjeva i izdavanje dozvole za rad banci koja se osniva. Shodno tome, kada NBS utvrdi da su uslovi ispunjeni, slijedi održavanje osnivačke skupštine novoosnovane banke. Tada NBS daje saglasnosti na akta usvojena na toj skupštini, a potom slijedi registracija kod nadležnih organa. Poslije toga će ova banka moći da otpočne s radom u Srbiji”, objašnjavaju u našoj centralnoj banci.

Takođe, kako ističu u NBS, planovi osnivača su da se svi postupci, kao i registracija, završe do kraja ove godine, kako bi banka otpočela s radom početkom 2017. godine.

“Sasvim je očekivano da kineske banke prate svoje firme koje dolaze u jednu zemlju, pogotovo kada su u pitanju veliki infrastrukturni poslovi, jer se lakše i brže dolazi do kredita i garancija, kao i do povoljnijih kamata”, ističe Đorđe Đukić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

“To je dobro i za naše firme koje rade kao podizvođači, kako u zemlji, tako i u inostranstvu”, dodaje on.

Kineze posebno interesuje saradnja u oblasti izgradnje infrastrukture, privatizacije državnih preduzeća, rudarstva, energetike i turizma. Kineske firme koje rade u Srbiji sada će dobiti oslonac, ali se to odnosi i na naša preduzeća koja nabavljaju kinesku robu i opremu.

“Kineske banke će podržati projekte koji su dugoročno isplativi”, smatra Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

“One mogu da razbiju monopol evropskih banaka povoljnijim kamatama”, ističe Savić.

Za sada se ne zna da li će Benk of Čajna odmah raditi i sa stanovništvom. Sigurno je da će kreditirati i domaće i strane firme.

Mnoge zemlje prate svoje kompanije koje rade po svijetu. Tako su kod nas već prisutne ruske banke koje kreditiraju svoje i naše kompanije i istovremeno rade s građanima. Večernje novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!