Capital.ba

Kineska privreda u padu

01.12.2015. / 19:03

kinaPEKING, Kina je u novembru evidentirala najveći pad prerađivačke aktivnosti u više od tri godine, pokazali su zvanični podaci u Pekingu.

Ekonomija Kine ključni je pokretač globalnog privrednog rasta, a investitori pomno prate kretanje indeksa upravljanja nabavkom (PMI), koji prati aktivnost u fabrikama i radionicama i koji se smatra pokazateljem ekonomskog zdravlja zemlje, prenosi agencija Frans pres.

Indeks PMI, kog izračunava kineski Zavod za statistiku uzimajući u obzir proizvodnu aktivnost velikih državnih kompanija, prošlog mjeseca je pao na 49,6 poena, pri čemu svaki rezultat iznad 50 poena ukazuje na rast, a ispod 50 poena na pad sektorske aktivnosti.

Indeks je u padu četvrti uzastopni mjesec i trenutno je na najnižem nivou od avgusta 2012, a podbacio je i u odnosu na očekivanja analitičara.

Kineski Zavod za statistiku za razočaravajuće rezultate krivi slabu domaću i inostranu tražnju i niske cijene sirovina.

Kina je najveći svjetski trgovac robom i proizvodi njene prerađivačke industrije prodaju se širom planete, pa slaba proizvodnja nije samo indikator privredne situacije u toj zemlji, već i pokazatelj stanja svjetske privrede.

Privreda Kine je prošle godine porasla 7,3 odsto, što je najsporiji tempo rasta od 1990. Zvaničnici navode da je privredni rast u trećem kvartalu dodatno usporio na 6,9 odsto. Mnogi analitičari, međutim, vjeruju da je stopa rasta još niža.

Istovremeno, indeks PMI, kog izračunava kineska medijska kuća Cajsin u saradnji sa britanskom firmom Markit, a koji se više fokusira na manje kompanije, takođe je bio u negativnoj zoni na 48,6 poena u novembru, što je nešto više u odnosu na prethodni mjesec.

Kinesko tržište nekretnina bilježi oporavak nakon što je zvanični Peking ove godine pokrenuo niz agresivnih mjera u cilju podsticanja tražnje. Cijene novih stanova u 100 najvećih kineskih gradova porasle su blizu tri odsto na godišnjem nivou u novembru, što je četvrti uzastopni mjesec rasta cijena, navodi Čajna indeks akademi.

Najviše su porasle cijene u 10 najvećih gradova, dok je rast u preostalim gradovima bio nešto niži. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!