Capital.ba

Kina otkriva outsourcing

25.04.2011. / 17:41

PEKING, Cijene kineskih izvoznih proizvoda povećaće se za 15 odsto ove godine zbog novog zakona o povećanju plata fabričkih radnika, inflacije i rasta kursa juana. Protiv toga boriće se preseljenjem fabrika u nerazvijene krajeve ili inostranstvo.

Više decenija kineske fabrike snadbijevale su svijet jeftinom robom, od farmerki do jeftinih kompjutera. No očekuje se da će cijene proizvoda iz Kine porasti jer tamošnji proizvođači moraju platiti radnu snagu više, sirovine su skuplje, a vrijednost kineske valute u porastu. Izvoznici se pokušavaju nositi s tim izazovima premještanjem proizvodnje u unutrašnjost, dalje od obalnih pokrajina, ili u inostranstvo.

Tokom nedavne posjete Pekingu, prenosi Glas Amerike, brazilska predsjednica Dilma Rousseff objavila je da kompanija Foxconn International Holdings koja proizvodi popularni Appleov iPhone namjerava investirati 12 milijardi dolara u fabrike u Brazilu. Kako bi smanjila troškove, kompanija koja zapošljava stotine hiljada radnika u Kini proširila je proizvodnju iz svoje baze na jugu Kine u jednu sjevernu pokrajinu. Pa ipak, prošlu je godinu završila sa gubitkom zbog većih troškova proizvodnje.

Kako im pada zarada kompanije se sve više sele iz proizvodnog centra južne Kine u delti rijeke Pearl. Stanley Lau , direktor kompanije Reneley Watch Manufacturing, predsjednik je krovne organizacije industrije u tom području: “Plate rastu. Minimalna plata se prošle godine povećala za oko 20 odsto, a za toliko je porasla i u dosadašnjem dijelu ove godine. Kad pogledate bilo gdje u svijetu mislim da ne možete naći mjesto sa takvim rastom plata.” Pored toga, dodaje on, rastu i cijene sirovina poput pamuka, plastike i elektronskih komponenti.
Mada vrijednost kineske valute raste u odnosu na dolar proizvođači se žale da su čak i lokalne sirovine sve skuplje. Inflacija u Kini porasla je na 5,4 odsto u martu, najviše u gotovo protekle tri godine. Istovremeno, SAD i druge zapadne zemlje ulažu napore za smanjenje trgovačke neravnoteže sa Kinom što takođe može doprinijeti većoj cijeni kineskih proizvoda u inostranstvu.

Li & Fung, kompanija iz Hong Konga koja snabdijeva američki Wal-Mart i druge slične trgovačke lance, kaže da će se cijene kineskih izvoznih proizvoda povećati za 15 odsto ove godine. Takvi izazovi za kineske izvoznike nisu novi. Oni su u porastu protekle dvije godine. Kineska vlada je 2008. godine donijela novi zakon o povećanju plata fabričkih radnika. Proizvođači su tada upozorili da će mnogi od njih bankrotirati.

Kineska vlada podstiče proizvođače da fabrike premjeste u siromašnije pokrajine u unutrašnjosti kako bi se uravnotežio ekonomski razvoj zemlje. No sve kompanije ne mogu to učiniti zbog dopreme sirovine. Južna Kina ima luke s pristupom kontejnerskih brodova sa sirovinama, a ima i siguran pristup vodi i električnoj energiji. Poslovni.hr

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!