Capital.ba

Kina: Optimizam uprkos ekonomskom padu

15.09.2015. / 7:10

kinaPEKING, Uprkos negativnim ekonomskim vijestima i nestabilnom tržištu akcija u Kini, neki analitičari vide i nove mogućnosti.

Kina se suočila sa negativnim podacima o industrijskoj proizvodnji tokom vikenda, što su dodatne loše vijesti za ekonomiju koja je pokazivala znake borbe tokom proteklih mjeseci.
Zdravlje kineske ekonomije sve je veći razlog globalne zabrinutosti. Ali neki ekonomisti smatraju da će vladina čvrsta politika i velika potrošnja zaustaviti pad kineske berze.
“Nestabilnost koju možete vidjeti trenutno na tržištu akcija i takođe na tržištu valuta će opasti u narednih tri do šest mjeseci”, smatra ekonomista Rejmond Jeung.
Premijer Kine Li Kećijang izjavio je da ekonomija neće imati veće udare. A, iako se dovodi u pitanje projektovani rast kineske ekonomije ove godine, pojedini analitičari vide svjetle tačke. Potrošači kupuju sve više, a uslužni sektor ostvaruje sve veći prihod. Kinezi takođe sve više putuju u inostranstvo, uprkos zabrinutosti za bezbjednost, kao poslije nedavnog bombaškog napada u Bankoku.
“Kao da će ih bomba u Bankoku spriječiti. Vidjeli smo da nije. Velika vojna parada u Kini, ta tri dana praznika, gdje su otišli kineski turisti? Njihova destinacija broj jedan bila je Japan, što je tačno bio cilj vojne parade. Današnji Kinezi misle za sebe”, kaže prosefor biznisa Ruben Mondedžar.
Mondedžar izražava nadu da će ekonomija nastaviti da raste jer postoji veliki rizik ako ne bude tako.
“Glavni razlog zbog kojeg je Komunistička partija preživela je njena sposobnost da umije da obezbjedi ekonomski boljitak. Ako to stane, ono što vidimo kao migrantsku krizu u Evropi biće u poređenju gotovo ništa. Ako Kina propadne, imaćete stotine miliona Kineza koji napuštaju Kinu. To bi bio stvaran problem za svijet.”
Komunistička partija je svjesna rizika i agresivno sprovodi reforme da bi otvorila put za rast. Ali takvi koraci su usljedili nakon što je nestabilna berza oštetila vladinu reputaciju o lukavom upravljanju jednom od najvećih svjetskih ekonomija. VOA

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!