Capital.ba

Kina, BiH: Platforma “16 plus jedan” nudi dovoljno prostora za saradnju

30.05.2016. / 18:25

saradnjaNANČENG, Platforma “16 plus jedan” za saradnju Kine i zemalja centralne i istočne Evrope nudi dovoljno mehanizama u okviru regionalne i ekonomske saradnje za povezivanje kineske pokrajine Đijangksi i BiH, izjavio je danas u Nančengu zamjenik guvernera ove pokrajine Liu Čanglin.

“Kina je oduvijek gajila prijateljske odnose sa centralnom i istočnom Evropom, a tokom osamdesetih i devedesetih godina prošlog vijeka oba regiona su, svaki na svoj način, prošli kroz period velikih transformacija. Danas, i jedni i drugi, smatramo da smo prijateljstvo i dobro odnose održali na visokom nivou”, rekao je Čanglin.

On je tokom susreta sa delegacijom 32 novinara iz BiH, Srbije, Poljske, Letonije, Estonije, Češke, Slovenije, Litvanije, Mađarske, Makedonije, Albanije, Crne Gore, Rumunije, Bugarske, Hrvatske i Slovačke, naveo da se multilateralna saradnja razvija sporo, ali da je u isto vrijeme regionalna saradnja na visokom nivou.

“Kina i zemlje centralne i istočne Evrope shvatile su da su im potrebne saradnja i ekonomski razvoj, ali i jače diplomatske veze. Iako smo ostvarili izvjesna dostignuća, i mi se suočavamo sa velikim izazovima i teškoćama”, rekao je Čanglin, navodeći da je u okviru društveno-razvojnog plana kineske pokrajine Đangksi jedan od prioritetnih zadataka da se poboljša standard za 1,3 miliona stanovnika koji žive na rubu siromaštva.

On je ukazao na problem debalansiranog razvoja ekonomije u Kini, odnosno neujednačenog razvoja različitih pokrajina.

On je naveo da je zabilježen rast bruto društvenog proizvoda /BDP/ u Kini, koji je prošle godine iznosio 10 triliona dolara, ali je napomenuo da treba raditi na povećanju BDP-a po glavi stanovnika.

Novinari iz zemalja centralne i istočne Evrope posjetili su danas Nančeng zonu visoke tehnologije u kojoj živi oko 500.000 stanovnika koji rade na razvoju nauke u području robotike, aeronautike, novih materijala, solarnih panela, biotehnologije, farmakologije, razvoju softvera.

U okviru Nančeng zone visoke tehnologije koja je osnovana 1991. godine djeluje osam univerziteta i tri koledža, te 2.500 kompanija od kojih je 300 na svjetskoj listi od 500 najuspješnijih.

Delegacija novinara čiju posjetu Kini je organizovao Sektertarijat za saradnju u okviru platforme “16 plus jedan” posjetili su danas i vodeće kompanije u Nančengu koji se bave izradom led rasvjete i dioda “Latis pauer led” i “Linovejšn”.

Riječ je renomiranim kompanijama čiji se proizvodi mogu naći u gotovo svim mobilnim telefonima na svijetu.

Pokrajina Đijangksi prostire se na 166.900 kilometara kvadratnih južno od srednjeg dijela rijeke Jangce i okružena je planinskim masivom sa tri strane – istočne, južne i zapadne.

Pokrajina je naseljena sa 45 miliona stanovnika i čuvena je po tome da ima najveće zalihe bakra u Kini. Osim bakra, pokrajina Đijangski ima i zalihe drugih minerala čak 170 različitih vrsta.

Platforma “16 plus jedan” inicirana je Prvim ekonomskim i trgovinskim forumom Kine i zemalja centralne i istočne Evrope u junu 2011. godine u Budimpešti, a inaugurisana u proljeće 2012. godine u Varšavi.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!