Capital.ba

Keš i dalje dostupan na bankomatima u inostranstvu

16.06.2012. / 8:00

BEOGRAD, Sve oči ekonomskih zvaničnika evropskih zemalja uprte su u Grčku.

Priprema se rezervni plan ukoliko rezultati grčkih izbora u nedjelju prouzrokuju masovan odliv novca iz evrozone. Među srpskim turistima koji planiraju da ovo ljeto provedu u nekom od inostranih ljetovališta već je zavladao strah da neće moći da raspolažu svojim novcem u inostranstvu, odnosno da će im biti ograničeno podizanje keša sa bankomata. Ovdašnji bankari, međutim, kažu da je taj strah neosnovan.
– Nemamo apsolutno nikakve najave da se priprema bilo kakvo ograničenje za plaćanja karticama i podizanja gotovine sa bankomata – potvrđeno je “Novostima” u banci sa inostranim kapitalom, koja posluje u više evropskih zemalja. – U Srbiji se običnom karticom dnevno može podići do 60.000 dinara sa bankomata, a u inostranstvu do 1.000 evra. Na šalteru strane banke, pak, dnevni limit je 500 evra po kartici.
Isto nam je potvrđeno i u drugoj banci.
– Ne postoji nikakav plan po kome bismo trebali da obavjestimo klijente naše banke – ističu sagovornici “Novosti”. – Količina podignutog novca u inostranstvu ograničena je samo dnevnim iznosima koji mogu da se uzmu sa bankomata po osnovu jedne kartice.
U svakom slučaju, savjet za turiste je da sa sobom ponesu dovoljno keša za redovne potrebe, dok se eventualne veće kupovine u megamarketima i prodavnicama uvijek mogu namiriti karticom. U tom slučaju ionako nema dodatnih troškova prilikom plaćanja, već sve zavisi od kursa koji zaračunava banka u Srbiji.
Nasuprot tome, podizanje gotovine sa bankomata u inostranstvu može da bude izuzetno skupo, pogotovo kada je riječ o manjim iznosima. Svaka banka ima određenu minimalnu proviziju, koja se kreće oko tri, četiri, pa do pet evra. Tako biste na podignutih 10 evra banci platili još polovinu tog iznosa na ime provizije. Kod većih iznosa se pak zaračunavaju procenti koji se kreću od 0,25 odsto pa do pet odsto.
Kreditne kartice
Kreditne kartice svakako ne treba koristiti za podizanje keša sa bankomata, a pogotovo ne u inostranstvu. Tako, na primjer, po tarifi jedne od vodećih ovdašnjih banaka, provizija za podizanje keša u drugoj zemlji običnom karticom košta tri evra plus jedan odsto od iznosa, a kada se to radi kreditnom karticom, osim tri evra plaća se i dodatnih tri odsto od podignutog iznosa. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!