Capital.ba

Kasni pomoć zbog nepostojanja vlasti

26.03.2011. / 11:19

BANJALUKA, Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli izjavio je da je budžetska podrška Svjetske banke za Republiku Srpsku i Federaciju BiH u iznosu od 100 miliona dolara usporena zbog neformiranja vlasti na svim nivoima u BiH.

On je rekao da, osim ovog urgentnog pitanja, nepostojanje vlasti usporava Svjetsku banku i u analitici i u planiranju pomoći BiH za naredne četiri godine.

“Ako budemo ušli u drugu fazu budžetske podrške, moramo vidjeti da se ostvaruje napredak na implementaciji onih reformi za koje smo pružili podršku u 2010. godini”, rekao je Mantovaneli za “Euroblic” i dodao da je u toku implementacija tekućih projekata u okviru čega je ostalo oko 200 miliona dolara koje BiH treba da povuče.

Prema njegovim riječima, u sljedećoj fazi identifikovani su projekti navodnjavanja i sprečavanja poplava, obnavljanje plovnosti rijeke Save i regionalna šema obezbjeđenja od posljedica katastrofa, a i naredne tri godine moći će da se koriste IDA beskamatna sredstva, što je najjeftinija kreditna linija Svjetske banke.

Govoreći o kreditnim linijama koje će biti odobrene za Republiku Srpsku /RS/, Manotvaneli je rekao da je već odobreno 70 miiona KM za mala i srednja preduzeća, od čega je oko 40 odsto za RS, dok će kroz projekat navodnjavanja prva faza biti oko 40 miliona dolara uz mogućnost dominantnije raspodjele za RS zbog geografskog položaja.

Na pitanje koliko sve veće kreditno zaduženje BiH kod međunarodnih institucija ugrožava njenu finansijsku stabilnost, Mantovaneli je rekao da će vrhunac duga biti 2013. i 2014. godine, nakon čega slijedi ponovno olakšanje za cijelu zemlju.

“Ukupan iznos duga bio je oko 30 odsto bruto domaćeg proizvoda, sada je to naraslo na 38 odsto, što je ispod zaduženosti drugih zemalja regije. S druge strane, struktura ovog duga je jako povoljna”, rekao je Mantovaneli.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!