Capital.ba

Kasipović: Za arheološko nalazište u Skelanima milion KM

03.11.2008. / 13:29

BANJALUKA, Savjet za razvoj Republike Srpske /RS/ definitivno će na sjednici iduće sedmice potvrditi odluku Vlade RS da se za arheološko nalazište u Skelanima kod Srebrenice iz Razvojnog programa izdvoji 1.000.000 KM – izjavio je danas ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović.

“Ministarstvo prosvjete i kulture i Vlada RS polažu najozbiljniji test u Skelanima na kome treba da se vidi možemo li doći do vizije i želimo li je do kraja realizovati. Ono što je pronađeno u Skelanima jeste otkriće evropskih i svjetskih razmjera i uvjeren sam da će na tom pitanju RS pokazati svoj odnos prema kulturno-istorijskom nasljeđu”, rekao je Kasipović novinarima u Banjaluci tokom Treće regionalne konferencije o integrativnoj zaštiti o temi “Očuvanje kulturnog i prirodnog nasljeđa u uslovima globalnih promjena”.

On je istakao da je očuvanje kulturnog-istorijskog nasljeđa pitanje koje se mora rješavati na globalnom nivou mijenjanjem svijesti ljudi prema nespornim vrijednostima, u prvom redu sistemom obrazovanja.

Direktor Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Goran Milojević smatra da je arheološko nalazište ostataka palate iz Rimskog perioda u Skelanima najvrijednije nalazište u BiH.

On je dodao da su BiH i RS odlučno krenule u integrativnu zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, odnosno očuvanja kulturnog dobra u okviru pejsaža u kojem se ono nalazi, ali da bi još trebalo raditi na tome, posebno kada je riječ o zakonskoj regulativi.

“Mislim da takvih lokaliteta u RS ima jako puno i apelujem na mlađe ljude da se usmjeravaju prema tim zanimanjima, jer je u RS i inače u regionu evidentan manjak arheologa, a bogato smo nalazište, s obzirom da smo se uvijek nalazili na raskrsnici puteva na kojoj su mnoge kulture ostavile svoje tragove”, rekao je Milojević.

On je dodao da je Treća konferencija o kulturnom nasljeđu prilika da se još jednom ukaže na potrebu da BiH potpiše Evropsku konvenciju o pejsažu iz 2000. godine kao dokument koja predviđa zaštitu kulturnog dobra u njegovom prirodnom okruženju.

Predsjednik Akademskog savjeta Evropskog centra za mir i razvoj /ACPD/ Takihiro Togo rekao je danas da je Balkan velika mješavina kultura, nacija i religija, te da kulturno nasljeđe Balkana nije samo nasljeđe tog prostora, nego nasljeđe Evrope i cijelog svijeta.

Treća regionalna konferencija o integrativnoj zaštiti o temi “Očuvanje kulturnog i prirodnog nasljeđa u uslovima globalnih promjena” održava se danas i sutra u Banjaluci, a predviđeno je da stručne radove izloži više od 30 eksperata iz Bugarske, Italije, Japana, Srbije, Slovenije, Crne Gore i BiH.

Organizatori konferencije su Ministarstvo prosvjete i kulture RS, Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa i Evropski centar za mir i razvoj iz Beograda.

Cilj konferencije je upoznavanje o globalnim kako klimatskim, tako i društvenim promjenama, ukazivanje na opasnosti koje nastaju u primjeni neadekvatnih mjera zaštite kao rješavanje problema u uslovima nastalim usljed globalnih klimatski promjena.

Na konferenciji je upriličena izložba projekata Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa i prezentacija arheološkog nalazišta u Skelanima kod Srebrenice.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!