Capital.ba

Kako društva upravljaju fondovima: zaradili milione na imovini građana

20.06.2012. / 9:42

BANJALUKA, Građani RS koji posjeduju akcije u fondovima mogu da ih prodaju za samo 40 odsto procijenjene vrijednosti, ako uopšte imaju sreće da nađu kupca.

Njihov položaj sličan je štedišama stare devizne štednje – ulozi su uredno zavedeni, ali se ne mogu podići. Za razliku od njih, vlasnici društava koja upravljaju fondovima zaradili su milione maraka, što je, tvrde upućeni, jedna od najvećih poslijeratnih pljački građana RS.

Od 2002. godine pa do danas iz fondova je izneseno više od 90 miliona KM koji su završili u džepovima dvadesetak najkrupnijih vlasnika društava za upravljanje. Neto imovina fondova opala je sa početnih 1,5 milijardi KM na 350 miliona KM, dok je tržišna vrijednost čak niža i iznosi samo oko 110 miliona KM. Kao nagradu za ovo ‘uspješno’ upravljanje fondovima društva naplaćuju proviziju koja iznosi do 3,5 odsto knjigovodstvene vrijednosti fonda.

Najveću proviziju obračunalo je DUIF Zepter invest – 25,9 miliona KM, a slijedi ga DUIF Kristal invest sa 12 miliona KM. Treća pozicija pripala je DUIF Investnova koje je obračunalo 8,8 miliona KM provizije, dok je na četvrtom mjestu DUIF Euroinvestment sa 7,1 milionom KM. Provizija predstavlja jedine prihode društava iz kojih nakon što odbiju troškove, isplaćuju dividendu akcionarima.
Zepter fond na Banjalučkoj berzi danas vrijedi oko 45 miliona KM, dok je njegova početna vrijednost iznosila 320 miliona KM. Dok fond ima oko 100.000 akcionara kojima nikada nije isplaćena dividenda, društvo ima samo jednog vlasnika – Zepter International KD, kojem je samo prošle godine isplaćena dividenda od dva miliona KM. Zepter invest ima 12 zaposlenih za čije je zarade i naknade prošle godine izdvojeno oko 940.000 KM. Direktor društva Nenad Tomović kaže da je Zepter fond posljednjih godina ostvarivao dobit.
‘Smanjenje kapital afonda nije bilo moguće za realizovane i nerealizovane gubitke, čime bi se stvorila mogućnost da se iz ostvarene dobiti isplate dividende akcionarima fonda. Oni mogu da prodaju svoje akcije i tako ostvare korist, kao što su mnogi već učinili ili danas to čine’ – kaže Tomović.
Akcije Zepter fonda 2007. godine vrijedile su skoro 40 KM, a danas 5,9 KM. DUIF Investnova ima samo četiri zaposlena, a njihovi izdaci za plate i ostala lična primanja prošle godine iznosili su više od 177.000 KM.

Krajnji gospodari investicionih fondova su nevidljivi – riječ je o povezanim licima i indirektnim vlasnicima koji gospodare fondovima u regiji a uglavnom se radi o firmama i pojedincima iz Slovenije. Ilustracija je slovenački državljanin Janez Bojc iza koga stoji KD kapital. On je 2008. godine u svojstvu člana UO DUIF VIB, te člana NO DUIF ABDS, koje upravlja BIG fondom naložio trgovinu akcija Telekoma Srpske vrijednih preko četiri miliona KM tako što bi VIB prodao a BIG kupio. Transakcija nije urađena 2008. godine jer je tadašnja direktorka društva Nazifa Heldić odbila to da učini, zbog čega je dobila otkaz.
Transakcija je obavljena 2009. godine, Heldićeva je tužila DUIF VIB i u toku je sudski proces. Osim toga, DUIF VIB je na nedavno održanoj skupštini akcionara fonda faksifikovalo više od 5.000 punomoći akcionara, kako bi obezbijedilo kvorum, zbog čega je Heldićeva podnijela krivičnu prijavu. Blic

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kako društva upravljaju fondovima: zaradili milione na imovini građana

    1. Mirko Ninić

      Molim Vas odgovorite mi kolika su mjesečna primanja 12 zaposlenih u Cepter fondu a kolika upravnog odbora.
      Unaprijed se zahvaljujen.
      Drugo zašto se nama akcionarima ne isplaćuje dividenta.

    2. 122

      Svaka cast Blicu na ovako hrabrom clanku, te capitalu koji nam ga je prenio :-)

    3. 122

      Sve se ovo desava na ocigled institucija drzave koje su trebale da reaguju mnogo prije. Gdje na svijetu postoji situacija da je nekome zakonski omogucena pljacka, da se zna da je pljacka i da se nista ne cini po tom pitanju. I onda se prica o ”najbolje regulisanom trzistu”, o ”institucijama trzista kapitala”, ”institucionalnim investitorima”. Iza svih ovih velikih rijeci krije se najobicnija pljacka i nesmiljeno bogacenje par desetina ljudi, a na ustrb minimalno 500 hiljada gradjana ove zemlje. Ukoliko na ovo ne odreaguju adekvatno ”institucije sistema”, ne znam cemu sve ovo vodi i cemu da se obican gradjanin nada.