Capital.ba

“Južni tok” polako ali sigurno prodire u Evropu

03.05.2008. / 10:00

MOSKVA, Bez obzira na očiglednu ekonomsku korist ovog cjevovoda za sve ruske partnere, “Južni tok” se, praktično, “probija” kroz prizmu političkih fobija na Zapadu, gde su popularne tvrdnje da Rusija pokušava Evropi da nametne energetsku zavisnost od svojih ambicija, navodi agencija Prajm Tas.

 Grčka je još jedna zemlja koja je odlučila da učestvuje u projektu “Južni tok”, čijom realizacijom će biti omogućena isporuka gasa iz Rusije preko Crnog mora do Balkana i dalje u druge evropske zemlje. 
 
 Prema riječima predsjednika Rusije Vladimira Putina, konkurenti njegove zemlje posežu za svim mogućim sredstvima kako bi “torpedovali” ruske međunarodne enegetske projekte.
 Tim više na težini dobija uspješno potpisivanje sporazuma o izgradnji gasovoda “Južni tok” na teritoriji Grčke. Za izgradnju cevovoda Rusija i Grčka će formirati zajedničko preduzeće na paritetnim principima. Vrijednost izgradnje podvodne dionice iz Rusije do Bugarske duge 900 kilometara, biće 10 milijardi dolara. Rusija planira da Bugarskoj isporučuje do 10 milijardi kubnih metara gasa godišnje, što je, kako ukazuju eksperti, trostruko više od njenih potreba.
 Grčka je postala peti učesnik u projektu, od predviđenih sedam, sa kojima Moskva mora da se dogovori i potpiše odgovarajuće sporazume. Maršruta gasovoda još nije precizirana, a kada su prošlog leta “Gasprom” i italijanski koncern “Eni” objavili planiranu izgradnju nove maršrute za dopremanje ruskog prirodnog gasa pod imenom “Južni tok”, prezentovane su samo njene konture.
 Iz Rusije do Bugarske cjevovod će se postaviti po dnu Crnog mora. Izlaskom na kopno cjevovod bi trebalo da se grana, s tim što će jedan krak voditi preko Grčke do juga Italije ispod mora, a drugi preko Srbije i Mađarske u Austriju i Sloveniju.
 Agencija Prajm Tas podsjeća da je neposredno prije sporazuma sa Grčkom, Rusija usaglasila zajedničke stavove oko projekta sa Mađarskom, sa kojom je dogovoreno osnivanje zajedničke kompanije na paritetnim principima između “Gasproma” i nove državne mađarske strukture. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!