Capital.ba

Jovičić: Nestale milijarde dolara

29.03.2013. / 20:02

slavko jovicicSARAJEVO, Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Slavko Jovičić, koji je podnio ostavku na članstvo u ad hok Komisiji Predstavničkog doma za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava, ističe da Komisija nije mogla da uđe u trag svim parama koje su kao donacije ušle u BiH.

“Moje namjere bile su da se razjasni gdje je utrošen bar dio tog silnog novca. Pretpostavlja se, pošto preciznih podataka nema, da se radi o milijardama, a operiše se podatkom o čak 50 milijardi dolara”, naglašava Jovičić i objašnjava da je ostavku podnio iz moralnih razloga, ali i zato što nadležne institucije BiH nisu radile svoj posao.
Prema njegovim riječima, Komisija, koja je započela rad u pretprošlom mandatu Parlamentarne skupštine, krenula je sa najboljim namjerama i u početku je imala uspjeha u radu.
“Uz pomoć komisije za ispitivanje nenamjenskog korištenja donacija, koja je svojedobno formirana u Parlamentu Federacije BiH /FBiH/, utvrđeno je da se ne zna gdje su završile dvije i po milijarde KM koje su ušle u Sarajevo”, podsjetio je Jovičić.
On ističe da je 98 odsto svih donacija završilo u Federaciji BiH, u Republici Srpskoj svega 1,5 odsto, a u Brčko distriktu 0,5 odsto.
“Donatorskim sredstvima u Federaciji BiH raspolagali su uglavnom tadašnji vlastodršci iz SDA”, rekao je Jovičić i precizirao da je – za razliku od Federacije – Republika Srpska u potpunosti opravdala dobijena sredstva.
Jovičić podsjeća da je Komisija na oko 4.000 adresa poslala pismo kako bi se barem donekle napredovalo u utvrđivanju trošenja donacija, ali da je odgovor stigao sa svega nekoliko stotina adresa.
“Indikativno je da se gubi trag za 263 takozvane nevladine organizacije iz inostranstva, koje su djelovale u BiH. Neosporno je da su one dijelom učestvovale u obnovi kuća i infrastrukture, ali su na to potrošena simbolična sredstva. Uglavnom su te nevladine organizacije u BiH oprale ogromna finansijska sredstva i sad ih ni Interpol ne može naći”, upozorava Jovičić.
Ističući da je insistirao da Komisija raščisti koliko god je moguće pitanje trošenja donatorskih sredstava ili da bude ukinuta, Jovičić je rekao da niko od nadležnih nije pokazao interes da se to uradi.
“Nisam želio da se pretvaram ni u sudiju, ni u tužioca, ni u istražne organe, nego da ta Komisija natjera naše nadležne institucije, a to su prevashodno Tužilaštvo BiH, SIPA i Obavještajno-bezbjednosna agencija, da rade svoj posao”, rekao je Jovičić, koji za opstruisanje rada Komisije direktno odgovornima smatra određene političke krugove iz Sarajeva.
“Više puta sam rekao: ‘Ko je jamio – jamio'`. Ne želim da budem ničije pokriće za lopovluk koji se mjeri milijardama dolara”, poručio je Jovičić.
On posebno žali zbog činjenice da u 21. vijeku u BiH postoje izbjeglička naselja bez struje i vode te da još nisu raspušteni kolektivni centri.
Jovičić nije mogao da prejudicira kakva će biti sudbina Komisije i da li će ona nastaviti rad.
“Tražio sam da se parlament izjasni da li će nakon moje ostavke Komisija nastaviti rad ili neće. Sad je na Kolegijumu da sagleda dosadašnje aktivnosti i rad Komisije i da ocijeni njenu svrsishodnost”, rekao je Jovičić, napominjući da se rad u Komisiji, na njegovu inicijativu, ne naplaćuje.
Bez obzira na ostavku, on je najavio da neće odustati od aktivnosti da se razjasni pitanje trošenja donacija.
Jovičić je bio član Komisije u prošlom i aktuelnom mandatu Parlamentarne skupštine, a njegovu ostavku na članstvo u ovom ad hok parlamentarnom tijelu Predstavnički dom je usvojio na svojoj posljednjoj sjednici.
Prva Komisija za za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava pristiglih u BiH osnovana je u mandatu 2002-2006. godine i ona je utvrdila da je u BiH stiglo najmanje 7,5 milijardi KM za koje nema pokrića gdje su utrošene, dok je Komisija formirana u prošlom sazivu Predstavničkog doma utvrdila da je nepoznato šta se dogodilo sa još 2,5 milijarde donatorskih sredstava. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!