Capital.ba

Još bez dogovora o šećernoj repi, soji, suncokretu

26.10.2012. / 7:30

BEOGRAD, ZAGREB, Srbija ostaje pri odluci da zabrani izvoz soje, suncokreta i šećerne repe do kraja godine, da bi zaštitila domaće tržište, rečeno je juče u Ministarstvu trgovine, povodom zahtjeva Hrvatske, na Zajedničkom odboru CEFTA u Zagrebu, da srpska vlada ukine Uredbe o zabrani izvoza tih ratarskih kultura.

 

Kako je rekla viši savjetnik u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Srbije Jadranka Zenić Zeljković, ta odluka je u skladu sa CEFTA sporazumom i takođe u skladu sa članom 11. statuta Svjetske trgovinske organizacije (STO) koji se tiče uvođenja kvantitativnih ograničenja.
“Srbija je tu mjeru donijela zbog ublažavanja posljedica suše u poljoprivrednoj proizvodnji i rješavanja poremećaja na tržištu i obezbjeđivanja potrošačima osnovnih životnih namirnica, po prihvatljivim cijenama”, podsjetila je ona, povodom sastanka specijalnog zajedničkog komiteta CEFTA, sazvanog na zahtjev Hrvatske u Zagrebu, gdje nije postignuto obostrano prihvatljivo rješenje.

Na tom sastanku predstavnici Hrvatske su najavili da će koristiti ostale mogućnosti u okviru CEFTA sporazuma, a Zenić Zeljković je objasnila da je prema odredbama CEFTA sporazuma predviđeno nekoliko etapa, za rješavanje sporova.

Prvo se pristupa bilateralnim konsultacijama, koje su i bile u Beogradu sa delegacijom Hrvatske, 21. septembra ove godine, ali nisu dovele do rješenja, a druga instanca su konsultacije u okviru zajedničkog komiteta, što je u srijedu održano, precizirala je ona i dodala da je sljedeći korak medijacija (posredovanje) i pokretanje ovog slučaja pred arbitražom.
“Šta će Hrvatska dalje učiniti, to ćemo vidjeti, ali mi smatramo da to znači da je ta mjera potpuno u skladu CEFTA sporazumom i pravilima STO i mi smo imali puno razloga, odnosno, opravdanja za donošenje takve mjere”, istakla je predstavnica Ministarstva trgovine.

Zenić Zeljković je podsjetila na činjenice da je rod šećerne repe znatno umanjen u odnosu na prosječne višegodišnje prinose zbog ovogodišnje suše za 33,4 odsto, u odnosu na prošlu godinu i umjesto očekivanih 50 tona po hektaru, rod je iznosio 33,3 tone po hektaru, a ukupna proizvodnja umjesto očekivanih 3,2 miliona tona, ostvarena je u količini od 2,1milion tona, odnosno 1,1 milion tona manje.
Po osnovu smanjene proizvodnje šećerne repe, prelazne zalihe šećera na kraju ekonomske godine, biće na istorijskom minimumu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!