Capital.ba

Jelašić: Uskoro skuplji krediti u Srbiji

21.01.2008. / 10:21

BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić izjavio je da je NBS, da bi postigla stabilnost cijena, prisiljena da, radi odupiranja inflatornim pritiscima, povećava nivo restriktivnosti, što znači skuplje kredite.

Povodom odluke Monetarnog odbora NBS da referentna kamatna stopa bude na nivou od 10 odsto, Jelašić je izjavio da se to odnosi samo na određene kredite.

Jelašić je dodao da kod pojedinih potrošačkih kredita ima i te kako mnogo “lufta” da se smanje kamatne stope, a da se na stambene kredite to ne odnosi.

Prema njegovim rečima, NBS je najavila određeni nivo restriktivnosti i radi popravljanja rezultata u oblasti inflacije.

NBS upozorava već šest mjeseci da je potrebna još veća restriktivnost i da ne samo NBS, nego i država, mora da provjeri šta je to što bi se dodatno moglo uraditi da bi se inflatorni pritisci iz inostranstva i u zemlji ublažili, rekao je Jelašić.

Istakavši da politika ima određeni efekat na nivo kursa dinara, Jelašić je rekao da NBS raspolaže značajnim deviznim rezervama iznad 14 milijardi dolara i da je zato moguće održati i dalju stabilnost.

On je napomenuo da se devizne rezerve drže na računima i u prvoklasnim vrijednostima u hartijama u inostranstvu i da je sada najveći deo naših deviznih rezervi u bankama, poput Bundes banke i Američkih federalnih rezervi.

Guverner NBS je dodao da je stabilna ponuda i tražnja i da se kurs dinara ovih dana u odnosu na evro formira “negde na nivou od 81 (dinar)”.

Jelašić je ocjenio da je veoma važno da 3. februara, kada bude održan drugi krug predsedničkih izbora, gradjani glasaju “za one koji nas vode u Evropsku uniju i da imamo i dalje makroekonomsku stabilnost”.

On je dodao da je “povjerenje iz inostranstva i te kako važno”.

Na pitanje novinara dokle se stiglo u pripremi novog zakona o NBS, Jelašić je odgovorio da on sadrži nekoliko novina, da je Ministarstvo finansija prosljedilo predlog zakona evropskoj centralnoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu i da se očekuju primedbe tih institucija.
 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!