Capital.ba

Jeftiniji šećer iz rezervi

15.02.2011. / 8:20

BEOGRAD, Proizvodnja šećera je, kako saopštava Ministarstvo poljoprivrede Srbije, povećana je za 15 odsto. Ali to, kao ni činjenica da je gotovo dvije trećine te proizvodnje završilo u izvozu, nije doprinijelo da u Srbiji kupujemo jeftiniji šećer. Desilo se čak suprotno. Za samo godinu dana ova, strateški važna namirnica skuplja je za više od 100 odsto, pa se u nekim radnjama nabavlja i za nevjerovatnih 115 dinara.
Da cijene slatkog kristala mogu biti niže, a snabdijevenost ovim strateški važnim proizvodom bolja, potvrdio je u ponedjeljak, za naš list, ministar trgovine Srbije Slobodan Milosavljević.
– Ove nedjelje ćemo, definitivno, okončati razgovore sa proizvođačima šećera o mogućnostima obezbjeđivanja dovoljnih količina šećera po cijenama prihvatljivim za sve građane – kaže za „Novosti“ ministar Milosavljević.
O prirodi mjera koje će se sprovesti, ministar Milosavljević, zasada, ne želi da govori, ali kako „Novosti“ nezvanično saznaju, država će ovih dana u rješavanje čitavog problema uključiti i Republičke robne rezerve. Tako bi se, vjerovatno, intervencijama na tržištu, cijena slatkog kristala konačno vratila u realne okvire.
Višak
Prošle godine je proizvedeno 472.000 tona šećera, izvezeno 280.000 tona, a domaće potrebe su 150.000 tona.
– Sa prenijetim zalihama iz prethodne godine imamo višak od 100.000 tona, što je količina dovoljna za stabilno snabdijevanje tokom godine – smatra Vojislav Stanković iz Centra za naučnoistraživački rad PKS. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!