Capital.ba

Javne nabavke ugovaraju tajno

05.02.2015. / 7:20

slikaBANJALUKA, Oko 75 odsto javnih nabavki u BiH sprovodi se tajno, pri čemu su cijene za nabavke robe, usluga i radova dogovarane “u četiri oka”, što jasno govori o ogromnim razmjerama prisustva korupcije u našoj zemlji.

Ovo su pokazali podaci Udruženja građana “Tender”, koji su u toku 2013. godine prikupili podatke o problemima u javnim nabavkama u BiH, a koji su predstavljeni na današnjoj javnoj tribini “Javne nabavke: Primjena novog Zakona o javnim nabavkama i podzakonski akti”.
Rajko Kecman, iz Udruženja građana “Tender”, kazao je da se cijene proizvoda u takvim angažmanima uvećavaju i do 60 odsto.
“Konkretno učešće otvorenih postupaka kao najtransparentnijih u ukupnoj vrijednosti sprovedenih javnih nabavki u BiH u 2008. godini iznosilo je 91 odsto, da bi se procenat učešća u 2013. godini smanjio na katastrofalnih 24,8 odsto, što predstavlja više nego zabrinjavajuće malo učešće transparentnih postupaka, čak i u odnosu na ekonomski najnerazvijenije zemlje u svijetu”, istakao je.
On je naveo da je takvom neodgovornom i gotovo anarhičnom stanju u javnim nabavkama presudno doprinijela Agencija za javne nabavke BiH, koja pored ostalog nije izvršavala obavezu sprovođenja monitoringa nad postupcima predmetnih nabavki.
Kecman je naveo da je u sprovedenim otvorenim postupcima ugovornim organima upućeno više od 20.000 prigovora na manjkave i nezakonite tenderske dokumentacije, oko 15.000 žalbi Kancelariji za razmatranje žalbi, od kojih je oko 65 odsto riješeno u korist ponuđača, s tim da nijedan ponuđač nije obeštećen, iako je zato i te kako bilo osnova.
On je istakao da je ovim svjesno i s namjerom ostavljen prostor za moguću godišnju pljačku javnih sredstava i do milijardu KM.
Eldin Karić, iz Antikorupcijske mreže u BiH (ACCOUNT), koja je organizovala tribinu, kazao je da je osnovni razlog što se Zakon o javnim nabavkama, iako donesen u novembru prošle godine, još ne sprovodi.
“Osnovna zamjerka je što javne ustanove i institucije nemaju godišnji plan nabavki jer to ovaj zakon nije jasno ni definisao”, istakao je Karić.
Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH, kazao je da je cilj da se dođe do zakona koji će pružiti istu šansu svima i suziti mogućnost manipulacija i namještanja tendera kao i favorizovanje pojedinaca. Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!