Capital.ba

Javna zaduženost BiH 11,708 milijardi KM

24.10.2017. / 14:20

SARAJEVO, Ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda saopštio je danas da je zaključno sa 30. junom stanje javne zaduženosti BiH iznosilo 11,708 milijardi KM, od čega spoljni dug čini 8,075 milijardi ili 68,98 odsto, a unutrašnji 3,632 milijardi KM ili 31,02 odsto.

Bevanda je rekao da su, zaključno sa navedenim datumom, ugovoreni strani krediti iznosili ukupno 14,219 milijadi KM, od čega je angažovano 11 milijardi.

“Dinamika povlačenja kreditnih sredstava kod većine kredita podrazumijeva nekoliko godina, te se cjelokopan iznos sredstava raspoloživih za angažovanje ne može posmatrati kao neangažovani iznos ugovorenih sredstava”, objasnio je Bevanda.

On je dodao da 2,915 milijardi KM kredita raspoloživih za angažovanje uključuje sve ugovorene tranše, i one prema proširenom aranžmanu sa MMF-a, koje su predviđene za povlačenje poslije 30. juna ove godine.

Bevanda je naveo da je kreditorima za nepovučena kreditna sredstva od 1. januara do 30. juna ove godine po osnovu penala plaćena 631 hiljada KM.

Pitanje o trenutnom stanju ukupne javne zaduženosti BiH i stanju neangažovanih sredstava po odobrenim kreditima uputio je poslanik SBB Mirsad Isaković.

Odgovarajući na pitanje poslanika DF Mensure Beganović o šansama da BiH ispuni uslove za pretpristupne fondove za sektor poljoprivrede i zaštite okoline ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović istakao je da je BiH zbog nemanja Strategije ruralnog razvoja ostala uskraćena za 150 miliona evra u periodu od 2012. do 2017. godine.

“Ministarstvo je u posljednje dvije godine uložilo dodatne napore i okupilo najvažnije učesnike i postiglo politički dogovor da se krene u izradu strategije ruralnog razvoja, za šta su obezbijeđena i sredstva od stranih donatora”, rekao je Šarović i naveo da je nacrt strategije pripremljen i da se čeka mišljenje entiteta i Brčko distrikta.

Prema Šarovićevim riječima, strategija bi, ukoliko dobije pozitivan stav, u periodu 2017-2020. godina vrijedila 75 miliona evra.

“Bez obzira na to, Evropska komisija nas samo zbog toga što smo se odlučili da idemo u izradu ovog strateškog dokumenta i što smo uradili njegov nacrt nagrađuje sa 25 miliona evra”,
istakao je Šarović.

Kada je u pitanju zaštita životne okoline, Šarović je rekao da od 2009. godine postoje pokušaji da se dođe do strateškog dokumenta, ali da je tek u maju ove godine izrađena Strategija prilagođavanja.

Navodeći da je od 2012. do 2017. godine BiH izgubila najmanje 120 miliona evra iz pretpristupnih fondova za projekte zaštite okoline, Šarović je rekao da u naredne tri godine Strategija prilagođavanja treba da obezbijedi BiH 70 miliona evra. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!