Capital.ba

Japan želi da obnovi ekonomsku moć

20.04.2013. / 6:20

japanTOKIO, Japanski premijer Šinzo Abe objavio je nove stavke svog velikog plana za obnovu ekonomske moći Japana.

Abe ističe da predložene inicijative treba da pomognu da se “probude uspavane mogućnosti” treće po snazi svjetske ekonomije.
Budući rast zavisiće od daljeg otvaranja japanske ekonomije i spremnosti da se upotrebe nedovoljno iskorišćen potencijal žena i napredne tehnologije, istakao je Abe govoreći o rezultatima rada vlade na čijem je čelu od decembra.
Iako su dosadašnji rezultati neujednačeni, sudeći prema podacima, Abe uvjeren da je učinjen zaokret i ostvaren uspjeh zahvaljujući insistiranju na znatnom popuštanju monetarne politike u cilju borbe sa hroničnom deflacijom i povećanju javne potrošnje radi stimulisanja tražnje.

Slabljenje jena prema dolaru i drugim vodećim valutama takođe je princip Abeove platforme a cilj mu je da japanski izvoz bude mnogo konkurentniji na svjetskom tržištu, iako slabiji jen znači i veće troškove za proizvođače koji zavise od uvoza energije i sirovina.

Jedna od reakcije na to načelo japanske ekonomske politike iz svijeta stigla je od američkog ministra finansija Džekoba Lua koji je rekao da će SAD izvršiti pritisak na Japan i Kinu da ne spuštaju vrijednost svojih valuta kako bi podstakli izvoz na štetu SAD i drugih trgovinskih partnera.

Jen je izgubio više od 20 odsto na vrijednosti prema dolaru od oktobra prošle godine. Danas se dolar mijenja za 99,15 jena.

Kada je riječ o programu za iskorjenjivanje deflacije, guverner Banke Japana Haruhiko Kuroda ga je nazvao monetarnom bazukom a japanski ministar finansija Taro Aso je istakao da je program uperen na izazove sa kojima se Japan suočava nakon dvije decenije stagnacije.

Posljednji dio Abeovog ekonomskog programa predstavljaju poltički osjetljive reforme čiji je cilj jačanje oslabljene japanske konkurentnosti.

“Sektori sa niskom produktivnošću treba da preusmjere resurse na one sa visokom produktivnošću. To zahtjeva rast”, istakao je japanski premijer.

Abe je objavio i planove za osnivanje nacionalnog instituta za zdravlje koji bi pomagao medicinska istraživanja, prijedlog o produženju porodiljskog odsustva do tri godine i o probnom radu sa ciljem da se podstakne zapošljavanje.

Dugo radno vrijeme i nedovoljni kapaciteti obdaništa obeshrabruju žene da ostanu dio radne snage pošto postanu majke, što je, prema Abeovoj ocjeni, luksuz koji Japan sebi ne može da dozvoli jer je zemlja sa sve starijom i sve manjom populacijom.

Abe je najvio i energičnu ekonomsku diplomatiju i predstojeće posjete Rusiji i Bliskom istoku.

Inače, ekonomske veze Japana i Rusije u posljednje vrijeme su sve intenzivnije. Rusija ima gas i druge resurse potrebne Japanu koji želi da prodaje svoju tehnologiju i proizvode na rastućem ruskom tržištu. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!