Capital.ba

Jača oporavak privreda centralne i istočne Evrope

11.07.2014. / 17:47

svjetska bankaZAGREB, Ekonomski rast u 11 zemalja centralne i istočne Evrope (EU11) biće gotovo udvostručen u 2014, a nastaviće da jača i u 2015, navodi se u najnovijem izvještaju Svjetske banke (SB) objavljenom na njenom sajtu. 

Ovogodišnji privredni rast u datim zemljama iznosiće 2,6 odsto, a u 2015. tri odsto, nakon rasta od 1,4 odsto iz 2013, navodi SB.

“Privredni oporavak će, međutim, biti postepen, a rast neće dostići pretkrizne nivoe još neko vrijeme”, rekla je regionalna direktorka SB za centralnu Evropu i baltičke zemlje Mamta Murti.

Privredni rast u regionu EU11 porastao je prošle godine na 1,4 sa 0,8 odsto iz 2012, zahvaljujući povoljnim spoljnim uslovima i oporavku zemalja regiona, prije svega Rumunije. Rastu doprinosi domaća tražnja, a očekuje se i rast investicija, koje su u padu posljednje dvije godine, kao i jačanje poslovnog i povjerenja domaćinstava, navodi Murti.

Prema izvještaju, neto izvoz, zajedno sa jačanjem tražnje iz ostatka EU, koji je prvobitno podsticao privredni rast, postepeno nadopunjuje i domaća tražnja, prije svega u Rumuniji, Slovačkoj i Poljskoj.

Zemlje sa sjevera Evrope, Estonija, Letonija i Litvanija i dalje će biti među najbrže rastućim privredama EU. Hrvatska je jedina zemlja u kojoj se i ove godine očekuje recesija, nakon pet uzastopnih godina, zbog slabe domaće tražnje, koja je dijelom posljedica nedovoljne fiskalne konsolidacije.

SB upozorava da privrednom rastu u EU11 i dalje prijete brojni rizici, budući da je globalna finansijska situacija i dalje osjetljiva. Rast kamatnih stopa na globalnom nivou, zajedno sa nestabilnim tržištima kapitala ili dužim periodom geopolitickcih tenzija mogao bi da uspori evropski oporavak i ugrozi izvoz, kreditiranje i investicije u EU11.

Ekonomski oporavak zemalja doveo je do otvaranja novih radnih mjesta, ali se to odvija sporim tempom, navodi SB. Zaposlenost je najviše porasla u Češkoj, Mađarskoj, Poljskoj i Slovačkoj.

Izvještaj ističe činjenicu da se brojne zemlje EU11 suočavaju sa dvostrukim izazovom u vidu visoke nezaposlenosti među mladima i rapidnim starenjem populacije, a zemlje u kojima je taj problem najviše izražen su Bugarska, Rumunija, Hrvatska i Mađarska. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!