Capital.ba

Izlazak iz krize i uz pomoć Guče

05.01.2011. / 11:08

BEOGRAD, Srbija bi svoje ekonomske probleme trebalo da riješava olakšavanjem otvaranja novih biznisa i nalaženjem novih izvoznih tržišta za svoje proizvode, prije svega poljoprivredne, ocijenio je ekonomski i energetski stručnjak u firmi “Diloit i Tuš” Branko Terzić.

U razgovoru za “Glas Amerike”, Terzić je podsjetio da je zvanična stopa nezaposlenosti u Srbiji oko 19 odsto, a da je ekonomski rast prošle godine bio nešto ispod dva procenta, u poređenju sa prosjekom od oko četiri odsto u proteklih deset godina.

Dakle, problemi Srbije su visoka stopa nezaposlenosti i veliki deficit platnog bilansa, pošto ona uvozi daleko više nego što izvozi, rekao je on.

Podsjećajući da je jedan od najboljih indikatora ekonomskog rasta broj novoregistrovanih preduzeća, Terzić je rekao da bi Beograd trebalo da uradi sve što može da bi olakšao otvaranje novih biznisa, prije svega ukidanjem komplikovanih pravila i zakona koji to otežavaju.

Srbija takođe mora da nastavi da traga za novim izvoznim tržištima za svoju robu, ali i da intenzivira svoje kulturno-ekonomske programe, kao što su muzički festivali u Guči i Egzit u Novom Sadu. To su, rekao je stručnjak “Diloita”, izvanredne prilike za opštu promociju zemlje, dolazak velikog broja ljudi iz cijelog svijeta i to će se sve isplatiti, ekonomski i na druge načine.

Na pitanje šta bi Beograd još mogao da učini na unapređenju ekonomije i da li je realna opcija veće oslanjanje na sopstvene kapacitete, Terzić je odgovorio da nije siguran da bi to trebalo da bude cilj, već bi cilj trebalo da budu ekonomski rast i razvoj.

“Najveći ekonomski partner Srbije danas je Evropska Unija, koja je najveći izvoznik i uvoznik. Međutim, Srbija uvozi dvostruko više nego što izvozi. Tome se treba suprotstaviti energičnijim izvoznim programima, fokusirajući se na specifične proizvode”, ocijenio je Terzić. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!