Capital.ba

Italija izlazi iz krize bez pomoći

23.12.2012. / 15:32

RIM, Italijanski premijer u ostavci Mario Monti izrazio je uvjerenje da njegova zemlja izlazi iz postojeće teške finansijske krize i bez spoljne pomoći.

Monti koji je u petak podnio ostavku rekao da je prevazilaženje finansijske krize u toku i da je siguran da će Italija uspjeti samostalno da prevaziđe dužničke probleme sa kojima se suočila naročito u toku minule dvije godine.
Analitičari, inače, naglašavaju da je Monti, tokom proteklih 13 mjeseci, koliko obavlja premijersku funkciju, učinio dosta da reformiše posustalu italijansku ekonomiju i da je za to dobio veću podršku u inostranstvu nego u njegovoj zemlji.

Kao jedan od jasnih signala da je Monti uspješno počeo reforme u trećoj po snazi privredi evrozone, analitičari navode i činjenicu da su prihodi na desetogodišnje dužničke hartije italijanske vlade opali ove sedmice na svega 4,4 odsto, sa više od sedam odsto koliko su iznosili kad je on preuzeo čelno mjesto u vladi.

U negativne efekte Montijeve vladavine italijanski komentatori navode što je, uprkos rigoroznim mjerama štednje, budžetski deficit zemlje sada oko 42 milijarde evra.

Italijanski finansijski dnevnik Il sole poredi, međutim, sadašnju situaciju na domaćem tržištu sa onom u kojoj se našao putnički brod “Konkoridija” koji se u januaru prvrenuo kod ostrva Điljo u blizini Toskane i kada je stradalo više desetina ljudi.

Stefano Foli komentator Il sole smatra da je cijela Italija sada nalik “Konkordiji”, jer je to prava slika stanja onog što se tokom ove godine dešavalo u njenoj ekonomiji.
U komentarima se takođe navodi da je Monti, “kao poznati evrokrata i pristalica daljeg jačanja Evropske unije”, preduzeo više koraka da bi povećao konkuretsku sposobnost italijanske privrede, kroz reformu penzionog sistema, a takođe i zakona o radu koji sada omogućava poslodavcima da lakše otpuštaju i primaju radnike na posao.

Monti je, uprkos snažnoj međunarodnoj podršku, naišao na dosta snažan otpor u zemlji, u sprovođenju reformi, posebno od jakih sindikata industrijskih radnika.

Nastojanjima Montija da liberalizuje uvoz i dozvoli veću konkrenciju na domaćem tržištu usprotivile su se i grupacije malih poslovnih ljudi.
Kritičari Montija kažu da su reformske mjere još više pogoršale nezaposlenost među mladim Italijanima, kod kojih je stopa uvećana na rekordnih 36,5 odsto.

Mnogi Italijani, takođe, nisu dobro primili insistiranje Montija da po svaku cijenu bude smanjena javna potrošnja i ograniče razni troškovi države.

Privreda Italije će, inače, ovu godinu okončati u recesivnom stanju i procjene govore da se u 2012. može očekivati pad privredne aktivnosti od 2,5 odsto. Blaga privredna ekspanzija u Italiji je moguća, prema procjenama domaćih ekonomista, tek potkraj iduće ili u prvim mjesecima 2014. godine, pod uslovom da do tada bude poboljšana i situacija u evrozoni i globalnoj privredi. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!