Capital.ba

Iran za saradnju s Rusijom na tržištu nafte

18.11.2008. / 8:40

TEHERAN, Iran računa na proširenje saradnje Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) sa Rusijom, radi stabilizacije tržišta nafte, izjavio je juče stalni predstavnik Irana u OPEK Mohamad Ali Hatibi.
 On je ukazao da su već počeli pregovori naftnog kartela sa drugim zemljama – proizvođačima nafte o pitanjima saradnje u oblasti eksploatacije tog energenta.
 “Ukoliko zemlje-proizvođači van OPEK ne smanje proizvodnju nafte, već je povećaju, time će neutralizovati korake kartela za smanjenje proizvodnje. Uzimajući u obzir da te zemlje dnevno proizvode oko 50 miliona barela, neophodno je da one sarađuju sa OPEK radi uspostavljanja stabilnosti na tržištu nafte”, objasnio je Hatibi.
 Pretpostavljamo da i te zemlje trpe gubitke zbog pada cena “crnog zlata”, rekao je on i podsjetio da je generalni sekretar kartela Abdulah al-Badri nedavno o tome razgovarao sa ruskim zvaničnicima, prenosi Prajm-Tas.
 Hatibi je takođe ukazao da članice kartela smatraju da je cijena od 70 do 100 dolara za barel prihvatljiva za stabilizaciju svetskog tržišta nafte.
 U međuvremenu je vice-predsjednik ruske naftne kompanije “Lukoil” Leonid Fedun predočio da bi integracija Rusije u OPEK stvorila neophodnu platformu za stabilnost isporuka i cijena nafte.
 Zajednički udio Rusije i OPEK u utvrđenim svjetskim zalihama nafte dostiže 85 odsto, a u eksploataciji – 53 odsto podsjetio je on.
 Rusija je već spremna na tešnju saradnju s kartelom, a ako se ne priključi toj organizaciji, bar treba da postane njen punopravni pridruženi član. Pri tome učešće Rusije ne bi trebalo da bude simbolično, već realno, kako bi zajedno sa Saudijskom Arabijom i drugim članicama OPEK imala mogućnost da stabilizuje cijene nafte u dugoročnoj perspektivi, čime bi stvarno mogla da upravlja svojom sudbinom, izjavio je Fedun.
 On je ukazao da bi potrošačima u svijetu time bile obezbijeđenje sigurne dugoročne isporuke po pravednim cijenama, dok bi Rusi bili pošteđeni potresa zbog oštrog pada svetskih cijena tog energenta, što se desilo dva puta u posljenjih 20 godina  – prvo potonuće cijena se okončalo raspadom Sovjetskog Saveza, a drugo, prije 10 godina, velikom finansijskom krizom u Rusiji.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!