Capital.ba

Inflacija u novembru ubrzana

27.12.2010. / 17:27

BEOGRAD, U novembru je inflacija iznosila 1,5 odsto, što je za 0,5 procentnih poena brža dinamika rasta u odnosu na prethodni mjesec, pokazuje analiza Ministarstva trgovine.

Tako ostvareno povećanje potrošačkih cijena, od avgusta do novembra ove godine, kada su i inače evidentirane najveće mjesečne stope u kontinuitetu, čini oko 54 odsto tekućeg rasta potrošačkih cijena.

U tim mjesecima inflacija je najmanje sa polovinom bila opredjeljena rastom cijena hrane i pića, koje su povećane u rasponu od 1,4 do 2,6 odsto, s tim što, za razliku od prethodna tri mjeseca, kada je bila prisutna tendencija ravnomjerenog smanjenja intenziteta, u novembru u odnosu na oktobar dolazi do ubrzanja dinamike.

Inače, pri rastu potrošačkih cijena u posljednja četiri mjeseca od 5,3 odsto, na cijene hrane i pića odnosi se oko tri procentna poena.

Značajnije su povećane cijene jestivog ulja, svježeg mlijeka i prerađevina, mesa, ribe, povrća, hljeba, peciva, šećera i bezalkoholnih pića, tako da su cijene hrane i pića u periodu avgust-novembar povećane za 8,4 odsto, a u periodu januar-jul za 1,9 odsto.

Posmatrano po osnovnim grupama, novembarski nivo potrošačkih cijena, je sa oko jednom polovinom, odnosno jednom četvrtinom opredjeljen natprosječnim rastom cijena hrane i bezalkoholnih pića sa 2,2 odsto i stana, vode, električne energije, gasa i drugih goriva sa 2,5 procenta.

Natprosječan rast cijena, u rasponu od 1,7 do 20,1 odsto, evidentiran je, prije svega, kod poljoprivredno prehrambenih proizvoda: hljeba i žitarica, ribe, mlijeka, sira i jaja, ulja i masti i povrća.

Isti slučaj je sa pojedinim neprehrambenim proizvodima, kao što su obuća, telefonska oprema, drugi važni predmeti za razonodu, a od usluga kod čišćenja, šivenja i opravke odjeće, održavanja i opravke vozila, socijalne zaštite i toplotne energije, čiji obuhvat u indeksu potrošačkih cijena iznosi oko 24,5 odsto.

Ispod prosjeka su povećane cijene odjeće i obuće za 1,6 odsto, ostale robe i usluga za 0,9 odsto, transporta 0,8 odsto, restorana i hotela za 0,6 odsto, namještaja. Ispodprosječan rast cijena imalo je pokućstvo i tekuće održavanje za 0,4 odsto i komunikacija 0,3 odsto, zdravstva za 0,2 odsto i rekreacije i kulture za 0,1odsto.

Cijena obrazovanja nije mijenjana, dok su cijene alkoholnih pića i duvana, snižene za 0,1odsto.

U okviru kontrolisanih cijena, u novembru je zabilježen rast samo cijene dizel goriva D-2 za 4,4 odsto i to po osnovu ukidanja popusta u cijeni, čime je tržišna cijena dizel goriva D-2 dovedena do nivoa cijene koja je obrazovana po Uredbi o cijenama derivata nafte.

U novembru je evidentiran neznatan rast potrošačkih cijena lijekova od 0,3 odsto, što je rezultat rasta samo cijena lijekova koji se izdaju bez recepta.

Cijene svih stambeno komunalnih usluga su mirovale, izuzev cijene centralnog grijanja koja je povećana za 20,1 odsto, što je višestruko iznad opšteg rasta potrošačkih cijena u istom mjesecu. Pri tom, za deset mjeseci ove godine cijena grijanja je povećana za 2,2 odsto, ukupno. Emg.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!