Capital.ba

Industrijska proizvodnja u Srbiji usporava

08.09.2011. / 8:50

BEOGRAD, Predviđani i očekivani petoprocentni rast industrijske proizvodnje u Srbiji u ovoj godini, saglasni su ekonomisti, nije utemeljen na postojećem realnom stanju, pa ukoliko ne dođe do znatnijeg pozitivnog zaokreta u privrednoj aktivnosti u svijetu, bolji rezultat industrije moguć je za svega dva procenta.
Poslije pozitivnih prvih mjeseci ove godine, u julu je zabilježen osjetan pad u radu industrijskih kapaciteta, pa je u odnosu na majski nivo proizvodnja niža za čak 5,7 procenata, a ako se porede jul ove i isti mjesec prošle godine, negativan trend je 3,3 odsto. Osim u krizi koja traje s većim ili manjim intenzitetom, suštinski i temeljni razlog loših trendova i pokazatelja, ekonomisti vide u tranzicionoj propasti industrije i odsustvu smislene i razvojne politike u ovoj oblasti.
U posljednjih 20 godina, sa rijetkim izuzecima, industrija Srbije bilježila je stalni pad fizičkog obima proizvodnje i zaostajanje tehničko-tehnološkog nivoa kapaciteta i proizvoda. Današnji obim proizvodnje, posebno prerađivačke industrije, još nije dostigao ni 50 odsto onog koji je bio ostvaren još 1990. godine – ocijena je dr Ljubodraga Savića.

U posljednjoj deceniji više od dvije trećine rasta naše privrede dolazio je iz sektora koji proizvode tzv. nerazmjenljiva dobra. Nekada značajne industrijske oblasti, proizvodnja tekstila i odjeće, elektronskih i optičkih uređaja ili prerada drveta, izgubile su na važnosti i gotovo nestale.

– Privreda koja se bazira na uslugama i na javnom sektoru, a bez investicija, nije održiva. Moguće je privid stabilnosti ostvariti monetarnim mjerama, ali su troškovi takve politike visoki i dovode do prebacivanja tereta na buduće generacije – objašnjava dr Dragan Đuričin. Blic

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!