Capital.ba

Industrija tekstila opravdala subvencije

06.05.2011. / 12:23

BANJALUKA, Kroz subvencije za preduzeća iz oblasti tekstila, kože i obuće Vlada Republike Srpske je tokom 2010. godine u ovaj sektor uložila 3 670 000 maraka kako bi se sačuvale hiljade radnih mjesta ugroženih recesijom.

U izvještaju koji je Vlada usvojila navodi se da su subvencije koristila 84 preduzeća u 23 opštine Srpske, od čega su 74 privredna društva i  10 samostalnih zanatskih radnji, a u njima je zaposleno 7 836 radnika, što je za 6,2 odsto više nego što je u ovoj oblasti bilo zaposleno 2009. godine.

Najveći korisnici sredstava  bili su preduzeća “Sportek” iz Kotor Varoši sa 898 radnika, “Bema” Banjaluka sa 711 radnika, “Sanino” iz Dervente sa 606 radnika i “Alfa” Modriča sa 314 radnika.

Većina korisnika subvencija je zaposlila nove radnike, “Sanino” iz Dervente 173  radnika, “Amika” iz Dervente 47 radnika, “Bema” iz Banjaluke 39 radnika, “Dubikoton” iz Kozarske Dubice 34 radnika, “Alfa” iz Modriče 28 radnika, a investirano je i u otvaranje novih pogona i savremenih linija za proizvodnju,  što omogućava obavljanje složenijih poslova i utiče na bolje rezultate poslovanja.

Na osnovu izvještaja korisnika zaključeno je da su subvencije u potpunosti ostvarile cilj o zadržavanju broja radnika, u vrijeme izrazito negativnog uticaja svjetske ekonomske i finansijske krize na poslovanje privrednih subjekta i iz ove oblasti.

U sektoru tekstila, kože i obuće prošle godine je u Srpskoj poslovalo 180 preduzeća, što je 6,7 odsto manje u odnosu na 2009. godinu. Učešće ove industrije oblasti u prerađivačkoj industriji je 7,9 odsto.

Prosječna plata zaposlenih u ovoj oblasti je 425 maraka i ispod je prosječne platu od 784 marke za  2010. godinu.

Industrija tekstila, kože i obuće pripada tradicionalnim granama prerađivačke industrije, zapošljava veliki broj niže kvalifikovane, uglavnom ženske radne snage, čiji je rad mnogo manje plaćen nego u drugim granama prerađivačke industrije. Socijalni aspekt ove grane je zbog toga izuzetno značajan za sve zemlje, pa i za Republiku Srpsku, navodi se u izvještaju koji je usvojila Vlada.

U  prethodne tri godine ova industrijska oblast imala  trend rasta proizvodnje i u velikoj mjeri doprinijela, a i danas doprinosi, uravnoteženju spoljnotrgovinskog bilansa. Proizvodnja u ovoj oblasti je bazirana na lon-poslovima usluge šivanja, krojenja i dorade za inostrane partnere i zastupljena je  u skoro svim opštinama Republike Srpske.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u  2010. godini ova oblast industrije je ostvarila izvoz od 301 903 000 maraka, što predstavlja 13,5 odsto ukupnog izvoza Republike Srpske ili 17 odsto izvoza prerađivačke industrije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!