Capital.ba

IEFK banka pod lupom regulatora

09.06.2009. / 8:00

iefk-bankaBANJALUKA, MOSKVA.  Agencija za bankarstvo RS upoznata je s aferom koja potresa rusku VEFK banku i pomno prati situaciju kako se ne bi negativno odrazila na klijente njihovog ogranka u RS – banjalučku IEFK banku, potvrdili su u toj instituciji.
 
U Agenciji kažu da ne mogu komentarisati šta su konkretno preduzeli nakon informacija da su Istočnoevropska finansijska korporacija iz Sankt Peterburga i njen osnivač Aleksandar Giteljson pronevjerili više od 890 miliona rubalja (oko 20 miliona evra) ruske VEFK banke.
“Mi smo specifična institucija i ne možemo komentarisati pojedinačne slučajeve već samo bankarski sektor u cjelini. Sve što povodom ovog slučaja mogu reći je da pratimo situaciju, postupamo u skladu sa zakonom i da trenutno ne vidimo razloga za zabrinutost”, izjavila je Slavica Injac, direktor Agencije za bankarstvo RS za “Nezavisne novine”.
Ruski istražni organi nedavno su uhapsili Giteljsona i dva direktora VEFK banke, pod optužbom da su sredstva banke kroz kredite dijelili povezanim kompanijama radi razvoja vlastitih poslovnih projekata zbog čega je banka zapala u ogromne gubitke. Prinuđena je bila da interveniše i ruska Agencija za osiguranje depozita, koja je zarad pokrivanja gubitaka u tu banku upumpala oko 55 milijardi rubalja (oko 1,3 milijarde evra) da bi spasila oko 1,3 miliona penzionera koji su preko VEFK banke primali penzije. Osim toga, novi investitori banke, Nomos Bank i Otkrytie Financial Company, će investirati po 2,5 milijardi rubalja (oko 57 miliona evra).
Kremlj, koji radi na sanaciji banke i povratu uloženih sredstava, stoga je Istočnoevropskoj finansijskoj korporaciji i Giteljsonu oduzeo pravo upravljanja VEFK bankom, a novo rukovodstvo zbog negativnog imidža banke trenutno vodi aktivnosti na promjeni njenog imena.
U Upravi IEFK banke iz Banjaluke, koja je osnovana 2007. kao prva banka s ruskim kapitalom na prostoru bivše Jugoslavije, tvrde da se pomenuta afera nije odrazila na njihovo poslovanje niti da je bilo štete po klijente. Ističu da je Giteljson, koji je prošle sedmice razriješen dužnosti predsjednika Nadzornog odbora IEFK banke, vlasnik samo jednog procenta akcija u toj banci.
“U tom smislu sredstva nisu povlačena iz IEFK banke. Sa VEFK bankom imamo isključivo korespodentne račune, kao i sa svim ostalim ino-bankama. Sva sredstva naših klijenata su potpuno sigurna, a ovim putem još jednom garantujemo i potvrđujemo sigurnost njihovih sredstava u našoj banci”, kazali su u Upravi IEFK banke.
Nebojša Dželebdžić, direktor IEFK banke, izjavio je da ta banka prilično dobro radi na tržištu RS, te da ima planove za uvođenje kartičarskog poslovanja i otvaranja poslovnica u Bijeljini i Prijedoru.
IEFK banka poslovnu 2008. godinu završila je sa 1,7 miliona KM gubitka, kao jedina banka s poslovnim minusom u RS. Ukupna aktiva banke, zaključno sa 31. decembrom 2008. godine, iznosila je 30,4 miliona KM, kapital 17,7 miliona, kreditni protfelj 5,9 miliona, dok su depoziti iznosili 12,4 miliona KM.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: IEFK banka pod lupom regulatora

    1. jekatarina

      Radi se o banci sa kriminalnim porijeklom kapitala infiltriranoj u Republiku Srpsku u cilju lakseg iznosenja ukradenog novca iz budzeta RS u banke – sestre IEFK banke koje se nalaze u inostranstvu (Kipar i sl ostrva). Agencija za bankarstvo RS, kao produzena ruka “shefa”, radi njihove sprege sa IEFK bankom, nije postupila u skladu sa propisima i oduzela licencu IEFK banci kad je jos prije dvije godine pocela da biljezi gubitke koji su prouzrokovali smanjenje osnovnog kapitala, a koji opet nije namiren do cenzusa ni posljednjom emisijom akcija koje niko nije htio da kupi. Dakle, po sistemu “usuti se dok ne prodje”, pokusava se javnosti prikazati da je sve u redu sa tom bankom, jer im je nalozeno da ne preduzimaju predvidjene aktivnosti propisane zakonom o bankama, zakonom o agenciji za bankarstvo i dr. propisima. Ovo sve iz razloga da se pred izbore javnost ne bi uzbunila, jer se milionska sredstva iz budzeta RS drze na racunima IEFK banke. U normalnim uslovima, za nadlezne organe i agenciju za bankarstvo RS bi sama cinjenica da je vecinski vlasnik ove banke zbog teskih kriminalnih radnji vec u zatvoru u Rusiji, bila dovoljna da preduzme mjere prema IEFK banci bar opreza radi, a ne da javnosti daje sture informacije o toboznjem “pojacanom nadzoru” i “zadovoljavajucem stepenu likvidnosti”, zanemarujuci cinjenicu da likvidnost znaci mogucnost izmirenja obaveza posmatrajuci kratkorocno i ista uopste ne znaci sigurnost za klijente koji su deponovali sredstva u IEFK banci da ce im ista dugorocno biti raspoloziva (sjetimo se svojevremeno redova za podizanje novca pred salterima kristal banke kad je najavljeno da je u gubicima)…..nastavak slijedi (Mikrofin kupuje propalu IEFK banku subvencijama i donacijama Svjetske banke i drzavnim parama…uknjizenim kao vlasnistvo osnivaca Mikrofina…)

    2. gordi

      reci kojoj

    3. lea

      Mislim da su drzavne pare u nekoj drugoj banci.

    4. gordi

      aktiva ove banke je 30 miliona KM, a drzava u ovoj banci ima preko 10 miliona KM, sto znaci da 33% aktive drzi drzava, sto je pocetak da ovu banku preuzme drzava, tj onaj sto ce ubrzo ostati bez fotelje. pa ovo je zaista suludo, gdje mi pare drzimo. po zadnjim info depoziti drzave su se popeli sa 10 miliona na 18 miliona KM, pa cemo da vidimo rasplet situacije

    5. gordi

      ma nije to nista, ova banka kod nas je prava banka sa ogromnim potencijalom, cak je i Vlada RS prepoznala taj potencijal pa drzi ni malo ni puno para kod njih. pa cim je tako eponenti mogu da budu sigurni. a taj gubitak od par milioncica KM nije nista za veliku banku koja je eto malo usla u probleme, pa nije to strasno, cim puste gazdu iz zatvora on ce da upumpa jos para da ovo sve spase. e jadni smo mi, neka se drzava zapita da li i dalje da drzi depozite u ovoj banci