Capital.ba

Iduće godine znatno niži privredni rast u Rusiji

05.12.2008. / 6:30

VAŠINGTON/MOSKVA,  Rusija bi u toku naredne godine mogla da računa na privredni rast od svega 2,7 odsto, što je dvostruko niže od očekivane ekonomske ekspanzije u 2008, javlja  agencija Prajm-Tas, pozivajući se na ocjenu stručnjaka Instituta za međunarodne finansije (IMF) iz Vašingtona.
 Prvi zamjenik direktora IMF-a Jusuki Horiguči ocjenjuje da je osjetno niža stopa rasta ruske privrede u 2009. godini u izgledu prije svega zbog drastičnog pojeftinjenja nafte na svjetskom tržištu.
 Rusija izvozom nafte ostvaruje više od četvrtine ukupnog deviznog priliva.
 Horiguči je kao drugi vrlo važna razlog usporavanja privredne ekspanzije u Rusiji naveo i tekuću svjetsku finansijsku krizu koja će, prema njegovim riječima, “imati osjetan uticaj na rusku privredu i izazvati smanjenje tempa njenog rasta”.
 Posmatrano u srednjeročnom periodu, situacija u ruskoj privredi bi, prema mišljenju Horigučija, trebalo da se poboljša, jer se u tom razdoblju očekuje novo poskupljenje nafte.
 “Mi još nemamo prognozu za period posle 2009. Ali, prema mojim preliminarnim procjenama, u drugoj polovini iduće godine treba očekivati rast cijena nafte, što će se povoljno odraziti na privredu Rusije već u toku 2010.”, rekao je zamjenik direktora IMF – a.
 Procjena IMF -a o privrednom rastu Rusije u 2009. je, kako se podsjeća u izvještaju Prajm-Tas -a iz Vašingtona, niža u odnosu na prethodnu prognozu Međunarodnog monetarnog fonda.
 Eksperti MMF-a su procijenili da ruski privredni rast sljedeće godine neće biti niži od od 3,5 odsto, nakon očekivane privredne ekspanzije od 6,8 procenata u 2008.
 Na osjetno usporavanje privredne aktivnosti u Rusiji upućuje i najnoviji ekonomski indikator moskovske banke “VTB Evropa” koji ukazuje da se tempo rasta ruske ekonomije u prošlom mjesecu naglo smanjio.
 Indikator “VTB Evropa”, koji obuhvate kombinovane pokazatelje o kretanjima u ruskoj industriji i sektoru usluga, oštro je smanjen tokom novembra u odnosu na oktobarski nivo.
 Indeks opšte poslovne aktivnosti je tokom novembra opao na 36,5 poena, sa oktobarskih 48. Novembrski indikator je najlošiji takav pokazatelj od kada je počelo objavljivanje tog izvještaja u januaru 1998. godine i ukazuje na visok pad industrijske proizvodnje i obima izvršenih usluga.
 U oba navedena segmenta privredne djelatnosti poslovna aktivnost je tokom novembra snažno opala zbog veoma visokog pada novih porudžbina, ističe se u analizi “VTB Evropa”.
 Eksperti te banke navode da je u novembru zabilježen dalji pad indeksa cijena sirovina na ruskom tržištu, što je uticalo da kompanije osetnije snize cijenu finalnih proizvoda, u nastojanju da ožive sve nižu domaću tražnju.
 U sektoru usluga cijene su u novembru porasle, ali po znatno nižoj prosječnoj stopi nego u oktobru, dok  je novembarska inflacija  bila na najnižem mjesečnom nivou u proteklih sedam godna.
 Gledano u cijelini, inflacija će, međutim, u 2008. biti veća nego lani, prvenstveno usljed većeg od očekivanog skoka cijena prehrambenih i energetskih proizvoda.
 Funkcioneri ruske vlade, uključujući i vicepremijera i ministra finansija Alekseja Kudrina, procjenjuju da će ove godine Rusija imati dvocifrenu inflaciju, u rasponu od 13 do 13,5 odsto, što je za tri odsto niže u odnosu na ranija pesimistička očekivanja, ali i nešto više u odnosu na prošlogodišnju inflatornu stopu.
 Vlada je za ovu godinu projektovala jednocifrenu inflaciju, u rasponu od osam i po do devet odsto, ali je taj nivo bio dostignut već sredinom maja.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!