Capital.ba

I BiH da finanasira gradnju autoputa

05.01.2012. / 8:45

BANJALUKA, Izjava novog hrvatskog premijera Zorana Milanovića da Vlada Hrvatske razmatra gradnju autoputa preko BiH do Dubrovnika odmah je pozdravljena u Bosni i Hercegovini, iako još nisu poznati detalji ove ideje.

On je najavio da će predstavnici hrvatske vlade i Savjeta ministara BiH intenzivno razgovarati o trasi te dionice i izrazio nadu da bi sredinom iduće godine mogla da počne priprema dokumentacije.
U Hrvatskoj su, i prije nego što je stigao bilo kakav odgovor iz BiH na ovu inicijativu, već izrazili mišljenje da ne bi bilo dobro da taj put finansiraju samo hrvatski poreski obveznici.
– Put mora povezati dvije-tri države i služiti kao most – rekao je hrvatski ministar pomorstva, saobraćaja i veza Zlatko Komadina.
Profesor Saobraćajnog fakulteta u Zagrebu Ivan Dadić smatra da bi projekat trebalo da finansira BiH, uz pomoć EU, jer bi većina trase od 30 kilometara prolazila kroz neumsko zaleđe u BiH.
On je dodao da to za BiH ne bi trebao da bude problem, jer je riječ o kratkoj dionici.
Istovremeno, Hrvatska još odugovlači sa izgradnjom mosta preko Save i prilaznog puta, kojima bi se trebao povezati novoizgrađeni autoput Banjaluka-Gradiška sa autoputem Beograd – Zagreb.
Za sada je jedinu podršku ideji o izgradnji autoputa kroz BiH do Dubrovnika dao mandatar za sastav novog Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda, inače kandidat HDZ BiH, koji je istakao da očekuje skori susret sa Milanovićem.
Bevanda je rekao da o trasi budućeg koridora treba da se dogovore BiH, Hrvatska i Crna Gora.
– Mislim da je interes Hrvatske i BiH u ovom slučaju istovjetan – susjedne smo države povezane dugom granicom i tržišno trebamo jedni drugima – rekao je Bevanda.
Gradonačelnik Dubrovnika Andro Vlahušić izjavio je da bi gradnja saobraćajnog koridora kroz BiH kojim bi Dubrovnik bio povezan sa ostatkom Hrvatske mogla da bude završena za tri godine.
On je precizirao da je riječ o kratkoj dionici od 30 kilometara koja bi išla od Ploča do Opuzena, zaobilazila Neum i ulazila u Dubrovačko primorje.
Gradnja autoputa značila bi i konačno odustajanje Hrvatske od gradnje mosta kopno-Pelješac, kojim bi se, kako je prvobitno planirano, zaobišla teritorija BiH kod Neuma, jer je, kako su objasnili u “Kukuriku koaliciji”, taj projekat preskup, a njegova izgradnja bi i dugo trajala.
Novac od GSM licenci
Razmatrajući prijedlog odluke o postojanju javnog interesa za izgradnju jadransko-jonskog autoputa kroz BiH, Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske dostavilo je Ministarstvu komunikacija i transporta u Savjetu ministara BiH stav da sredstva GSM licenci prikupljena od entitetskih telekom operatera treba da se koriste za finansiranje plansko studijske i projektne dokumentacije za dio jadransko-jonskog autoputa koji prolazi kroz teritoriju entiteta, kažu za “Novosti” u Ministarstvu saobraćaja i veza RS.
Ministarstvo podržava stav da se sredstva GSM licenci prikupljena od operatera iz Srpske koriste za finansiranje plansko studijske i projektne dokumentacije za dio jadransko-jonskog autoputa koji prolazi kroz teritoriju RS.
U planskim dokumentima RS (Prostorni plan RS do 2015. godine) nalazi se brzi put Stolac-Ljubinje-Trebinje-Lastva (granica sa CG). Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!