Capital.ba

Hrvatska i službeno izašla iz EDP-a

16.06.2017. / 14:25

ZAGREB/LUXEMBOURG, Hrvatska je u petak i službeno izašla iz Procedure prekomjernog proračunskog manjka (EDP), potvrđeno je na sastanku Savjeta za ekonomske i finansijske poslove (ECOFIN) u Luxembourgu.

 “Nakon što je 22. svibnja ove godine Europska komisija prilikom objave Proljetnog paketa Europskog semestra predložila izlazak Republike Hrvatske iz Procedure prekomjernog proračunskog manjka (eng. Excessive Deficit Procedure (EDP)), na danas održanom sastanku Vijeća za ekonomske i financijske poslove (ECOFIN) to je i potvrđeno. Navedeno znači da je Republika Hrvatska s današnjim danom i formalno izišla iz Procedure prekomjernog proračunskog manjka”, saopšteno je iz Ministarstva financija RH.

Rezultat je to snažnih napora vezanih za fiskalnu konsolidaciju, uslijed čega je deficit opšte države u 2016. bio na nivou od 0,8 posto BDP-a, što je značajno bolje ostvarenje od preporuka Europske komisije, ističu iz resora financija.

Europska komisija predviđa kako će deficit opšte države u 2017. biti na nivou od 1,1 posto te na nivou od 0,9 posto u 2018. godini.

Uz ostvarenja vezana za deficit, iz Ministarstva finansija ističu kako je, prema posljednjim objavljenim službenim podacima Državnog zavoda za statistiku i Hrvatske narodne banke, u 2016. udio javnog duga u bruto domaćem proizvodu smanjen za 2,6 postotnih bodova te je iznosio 83,7 posto BDP-a (u 2015. 86,3 posto BDP-a).

“Ovo međugodišnje smanjenje duga predstavlja najveće smanjenje udjela javnog duga u bruto domaćem proizvodu od početka praćenja statističkih podataka kretanja javnog duga”, naglašavaju iz Ministarstva finansija.

Sastanku Savjeta za ekonomske i finansijske poslove (ECOFIN) u Luxembourgu bio je i hrvatski ministar finansija Zdravko Marić, koji je u svom izlaganju zahvalio Evropskoj komisiji na potpori i preporukama koje je bilo potrebno provesti u svrhu fiskalne konsolidacije, što je doprinijelo i boljim rezultatima no što je bilo očekivano.

Ministar Marić je istaknuo kako je to i potvrda Vladi Republike Hrvatske da provodi odgovornu fiskalnu politiku koja je dovela do ovako dobrih rezultata kada je riječ o deficitu, ali i o pozitivnim trendovima vezanima za smanjenje javnog duga. Pri tom je istaknuo kako Vlada Republike Hrvatske i nadalje ostaje predana nastavku smanjenja javnog duga za najmanje deset postotnih bodova do kraja 2020. godine, prenosi se u saopštenju Ministarstva financija.

O službenom izlasku Hrvatske iz EDP-a izvijestili su i iz Evropske komisije, iz koje u saopštenju prenose i izjavu potpredsjednika Evropske komisije nadležanog za evro i socijalni dijalog Valdisa Dombrovskisa, koji je izrazio zadovoljstvo što su ministri finansija Evropske unije potvrdili preporuku Komisije za izlazak Hrvatske iz postupka u slučaju prekomjernog deficita.

“Nadamo se da će Hrvatska iskoristiti ovaj pozitivni zamah za provedbu sveobuhvatnog programa reformi. Preporučili smo niz reformi usmjerenih na modernizaciju države i privatnog sektora, a Evropska komisija spremna je osigurati stručno znanje za njihovo osmišljavanje i provedbu. Provedbom reformi Hrvatska će postati privlačnija ulagačima, ojačati otpornost svoje privrede i osigurati dugotrajni privredni rast”, istaknuo je.

Iz Ministarstva finansija podsjećaju kako je Hrvatska, izlaskom iz Procedure prekomjernog proračunskog manjka, obavezna pridržavati se pravila iz preventivnog dijela Pakta o stabilnosti i rastu. To znači da do 2020. godine Hrvatska treba imati uravnotežen proračun odnosno ostvariti višak od 0,5 posto BDP-a.

“Na tragu ovih pozitivnih ekonomskih i fiskalnih kretanja, Vlada Republike Hrvatske će u nadolazećem razdoblju nastaviti sa aktivnostima vezanima uz provedbu reformi s ciljem jačanja dugoročnog potencijala hrvatske privrede, što uključuje i provedbu specifičnih preporuka Evropske komisije (tzv. Country Specific Recommendations – CSR) koje će Evropsko vijeće odobriti na kraju ovogodišnjeg ciklusa Evropskog semestra, a koje bi Hrvatska trebala provesti tijekom preostalog dijela 2017. te tijekom 2018. Pritom će i u narednom razdoblju ključan naglasak biti na strogoj kontroli proračunske potrošnje te na iskorištavanju svakog viška prihoda u odnosu na planirane za daljnje smanjenje proračunskog manjka, što će i nadalje pridonositi jačanju stabilnosti javnih financija koja je ujedno temelj cjelokupne ekonomske stabilnosti, kao i preduvjet trajnog ekonomskog rasta Republike Hrvatske”, zaključuje se u saopštenju Ministarstva finansija. Hina

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!