Capital.ba

Hrana u BiH biće skuplja za 25 odsto

20.08.2012. / 8:30

SARAJEVO, Građani BiH, koji žive najlošije u regionu, već na jesen suočiće se sa poskupljenjem osnovnih životnih namirnica za vrtoglavih 25 odsto, piše Press RS.

 

Mlinari poručuju da će zbog suše cijenu brašna u septembru povećati sa 0,80 na jednu KM, što će pekari ispratiti poskupljenjem vekne hljeba na 1,5 maraka!

Proizvođači mesa dodaju da, zbog divljanja cijena stočne hrane, ni oni neće biti skrštenih ruku, ali još se ne zna koliko će skočiti cijene u mesnicama.

Međutim, i bez novih poskupljenja stanovnici Srpske i BiH hranu plaćaju po papreno visokim cijenama, koje plate i penzije već odavno ne mogu da prate!

Posljednje istraživanja Evropskog statističkog zavoda „Evrostat” pokazalo je da su cijene u BiH znatno više nego u Srbiji, a u rangu sa onima u Hrvatskoj. Međutim, prosječna plata u Hrvatskoj iznosi 1.444 marke, što je za čak 58 odsto više od plate u BiH. Uporedne analize pokazuju i da su cijene odjeće i kućnih aparata u BiH gotovo identične onima u EU.

Siromašno 70 odsto građana
S druge strane, čak 50 odsto građana BiH živi na granici siromaštva, a skoro 20 odsto u ekstremnom siromaštvu, među kojima više od 20.000 preživljava zahvaljujući jednom obroku u javnim kuhinjama. Čak i oni koji imaju sreću da primaju prosječnu platu koja, na primjer, u RS iznosi 818 maraka, njom mogu da pokriju samo hranu, dok za ostale troškove najčešće moraju da uzimaju kredite.

Predstavnici sindikata i penzioneri upozoravaju da će se, s obzirom na aktuelnu ekonomsku situaciju, i minimalan porast cijena katastrofalno odraziti na životni standard u RS i BiH!

Član Udruženja penzionera „Banjaluka” Nenad Ratković za Press RS kaže da će predstojeća poskupljenja bukvalno ugroziti opstanak ove populacije.

Mnogi penzioneri primaju minimalnu penziju od 160 KM ili prosječnu od 314 maraka, što znači da se oni odavno nalaze u neodrživoj ekonomskoj situaciji. Čak 30 odsto penzionera živi ispod granice siromaštva, zbog čega ne čudi da su u javnim kuhinjama sve duže liste čekanja. Problem je što penzije godinama stagniraju, a cijene učestalo rastu, tako da se tržišna vrijednost naših primanja nekoliko godina unazad smanjila za trećinu – tvrdi Ratković.

Prema njegovim riječima, skok cijena osnovnih životnih namirnica, makar i za koji fening, mnoge penzionere će dovesti, bukvalno, do gladovanja.

– Ionako smo prisiljeni da uzimamo kredite kako bismo platili režije, jer to ne možemo od mizernih penzija – naglašava Ratković.

Kad je riječ o novim poskupljenjima, ništa manje nisu pesimistični ni sindikalci, koji podsjećaju da mnogi radnici u Srpskoj platu nisu primili i po 30 mjeseci.

Mesud Lakota: Cijene će divljati
Direktor Potrošačke zadruge „Evrobih” Mesud Lakota smatra da nas na jesen čeka jedno od najvećih poskupljenja u posljednjih nekoliko godina.

– Više „tihih” poskupljenja pogodilo nas je od početka godine, ali uskoro nam predstoji pravo divljanje cijena. Neka istraživanja pokazuju da su troškovi ishrane od početka godine već porasli za znatnih 15 odsto. Kad se tome dodaju nova poskupljenja, jasno je da nam predstoji izuzetno gladna jesen i zima, a posebno naredna godina. S druge strane, penzije i plate se ne pomjeraju sa mrtve tačke, zbog čega ne čudi što nam čak 70 odsto stanovništva živi na ivici ili u ekstremnom siromaštvu – kaže Lakota. Press RS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!