Capital.ba

Hasić: Dobre i loše strane ulaska Hrvatske u EU

02.07.2013. / 15:45

duljko hasicSARAJEVO, Za BiH pozitivno je što je ulaskom Hrvatske u EU počela primjena Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju za uvoz hrvatskih proizvoda, jer se na njih primjenjuje carinsko opterećenje, ali je loše što se u Hrvatsku sada mogu izvoziti samo određeni poljoprivredni proizvodi, konstatovao je direktor Instituta za edukaciju Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić.

Prema Hasićevim riječima, od juče se na granici Hrvatske i BiH u potpunosti poštuju principi za uvoz i izvoz koji su posljedica ulaska Hrvatske u EU.

“Kada je riječ o uvozu iz Hrvatske u BiH primjenjuje se Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, odnosno, primjenjuje se carinsko opterećenje za robu koje ulazi na tržište BiH“, rekao je Hasić.

On je objasnio da na taj način roba koja dolazi iz Hrvatske postaje skuplja za iznos carinskog opterećenja i manje konkurentna u odnosu na domaće proizvode.

“Riječ je o povoljnosti za proizvođače iz BiH pošto se smanjuje konkurencija, ali i za samu BiH, jer se povećava iznos sredstava u budžetu po osnovu carina, povećava se cijena te robe a time i ubiranje sredstava po osnovu PDV-a”, naveo je Hasić.

Kao negativne posljedice ulaska Hrvatske u EU on je naveo to što je od 1. jula iz BiH u Hrvatsku, odnosno EU, nemoguće izvoziti poljoprivredne proizvode, u prvom redu proizvode animalnog porijekla, za koje ne postoji odobrenje.

“Preko granice juče je prešao jedan kamion sirove kože”, rekao je Hasić i podsjetio da ne postoje prepreke ni za izvoz svježe ribe i meda.

“Sve ostalo, odnosno proizvodi od mesa, mlijeko, mliječni proizvodi, jaja i meso peradi, ne može ići preko granice bez odgovarajuće regulative koju traži EU, konkretno bez primjene odgovarajućih standarda kada je riječ o kontroli kvaliteta”, dodao je Hasić.

Prema njegovim riječima, poljoprivrednici iz BiH zbog primjene novih pravila pretrpjeće velike gubitke, jer je godišnji izvoz u Hrvatsku mlijeka, mliječnih proizvoda, mesa, jaja i mesa peradi bio vrijedan blizu 50 miliona evra.

“Jedini spas za naše proizvođače jeste supstitucija u smislu da će proizvodi koji dolaze iz Hrvatske, u prvom redu mlijeko i mliječni proizvodi, biti skuplji, pa se nadamo da će domaće stanovništvo preferirati domaće proizvode i time smanjiti gubitke zbog nemogućnosti izvoza u Hrvatsku i spriječiti gašenje proizvodnje u toj oblasti u BiH”, zaključio je Hasić.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!