Capital.ba

Haos u energetici zbog prenosa nadležnosti

17.09.2011. / 9:00

BANJALUKA, Zbog prenosa nadležnosti u oblasti ekonomskog planiranja, privrede, energetike i razvoja na nivo BiH, Republika Srpska trpi ogromnu štetu, a naročito kada su u pitanju strana ulaganja, prenos električne energije i kontrola kvaliteta nafte.

Navedeno je to u dokumentu “Spisak prenesenih nadležnosti sa RS na nivo BiH” koji je u posjedu “Glasa Srpske”. U njemu su institucije RS pojedinačno, svaka iz svoje oblasti, pojasnile koje su nadležnosti od Srpske do sada oduzete i na kojim nivoima stanovnici RS imaju problema sa institucijama BiH. Ovaj izvještaj uskoro bi trebalo da se nađe pred Vladom, a potom i Narodnom skupštinom RS.
Prenos nadležnosti sa RS u oblasti privrede, energetike i razvoja počeo je 2001. godine kada je usvojen Zakon o akreditovanju BiH. Jedna od najznačajnijih nadležnosti zbog koje RS trpi ogromnu štetu jeste kontrola kvaliteta nafte. Ova nadležnost je prešla na nivo BiH 2002. godine donošenjem Zakona o spoljnotrgovinskoj politici BiH i Odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva.
– Od tada se javljaju problemi u kontroli, te nerazumijevanje u rokovima primjene Odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva za potrebe Rafinerije nafte Brod – navodi se u dokumentu.
“Elektroprenos BiH” i strana ulaganja
Prenos nadležnosti iz oblasti prenosa električne energije, regulatora i operatora na BiH realizovan je 2004. godine.
– Tada su od “Elektroprivrede RS” oduzete nadležnosti i prenesene na “Elektroprenos BiH”, Nezavisni operator sistema (NOS) i na Državnu regulatornu komisiju za električnu energiju (DERK) – istaknuto je u dokumentu.
Dodaje se da tada počinju da se javljaju suštinski problemi u funkcionisanju “Elektroprenosa BiH”, odnosno upravljanju i odlučivanju u toj kompaniji.
– Planiranje razvoja mreže i investiranja je neujednačeno, vidljiv je i problem strukture i broja zaposlenih, a ključne odluke donose se preglasavanjem ili odlukama nezavisnog člana na štetu RS – piše u dokumentu.
Dodaje se da se problem javlja i prilikom planiranja izgradnje novih proizvodnih kapaciteta, te da je od RS 2006. godine preuzeta i oblast tehničkih regulativa, čime je stvoren problem tehničkih barijera sa zemljama u okruženju.
Srpska veliku štetu trpi i zbog prenosa nadležnosti iz oblasti stranih ulaganja i registracije predstavništava stranih lica u RS realizovanog 2003. i 2004. godine.
– U RS su se izdavala rješenja o registraciji stranih ulaganja u roku od sedam dana, dok je sada, kada to radi BiH, potrebno 20 i više dana za dobijanje pomenutog rješenja. Time se ne samo povećavaju troškovi koje imaju strani ulagači, već može doći i do destimulisanja investitora – navedeno je u dokumentu.
Subvencije, podsticaji, konkurencija
Ministarstvo privrede, energetike i razvoja RS je 2008. godine izgubilo i nadležnost u subvencijama, podsticajima i konkurenciji. U parlamentarnoj proceduri na nivou BiH je i zakon o sistemu državne pomoći.
– To se desilo pod uticajem Privremenog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, što je derogiralo Zakon o privrednim društvima RS. Ovim sporazumom su 2008. godine i javna preduzeća prešla u nadležnost BiH, što je rezultiralo zabranom kvantitativnog ograničenja ili mjera jednakog učinka – navedeno je u dokumentu.
U Privrednoj komori RS su “Glasu Srpske” rekli da i sada postoje pritisci za dodatni prenos nadležnosti sa RS na nivo BiH.
– To se odnosi na formiranje ministarstava industrije i poljoprivrede na nivou BiH. Smatramo da ne treba da dođe do formiranja tih ministarstava, s obzirom na to da su te oblasti u nadležnosti entiteta – rekao je portparol Privredne komore RS Vlado Blagojević.
Dodao je da je “Elektroprenos” najočitiji primjer nefunkcionisanja novoformiranih institucija na nivou BiH.
– Pored toga, postoje pokušaji da se formiraju raznorazne asocijacije na nivou BiH, kao što je asocijacija građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH. To je za RS neprihvatljivo – kazao je Blagojević i dodao da Privredna komora predlaže formiranje koordinacionih tijela umjesto novih asocijacija i institucija na nivou BiH.
Evropsko partnerstvo
Republika Srpska je 2007. godine djelimično izgubila ingerencije u oblasti malih i srednjih preduzeća po osnovu Odluke Evropske komisije o principima, prioritetima i uslovima sadržanim u Evropskom partnerstvu. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!