Capital.ba

Gubitašima nikad dosta para iz budžeta

02.04.2011. / 8:50

BANJALUKA, Iako je Vlada RS nedavno uplatila 2,4 miliona KM na račun “Željeznica RS”, te redovno vrši uplatu granta ovom preduzeću, koji u budžetu za 2011. iznosi 25 miliona KM, radnicima nisu isplaćene plate u martu, kako je bilo predviđeno sporazumom koji su u februaru potpisali rukovodstvo ŽRS, sindikat i predstavnici Vlade RS.

U sindikatu “Željeznica RS” kažu da radnicima u martu nisu isplaćene plate u stoodstotnom iznosu, kako je predviđeno sporazumom, te dodaju da su zbog toga ponovo spremni da stupe u štrajk.
– Uprava ŽRS i Vlada su se obavezale da će radnicima u martu biti isplaćene plate u stoodstotnom iznosu, što nisu uradili. Radnicima je u martu isplaćeno 70 odsto novembarske plate, a za isplatu preostalih 30 odsto u četvrtak je bio posljednji rok, a novac nije isplaćen – rekao je predsjednik Samostalnog sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti ŽRS Zlatko Marin.
On je dodao da su im u petak iz uprave ŽRS saopštili da nisu u mogućnosti da isplate ostatak plata, jer navodno Vlada nije uplatila sredstva koja je obećala.
Generalni direktor ŽRS Zdravko Savić je rekao da isplata kasni zbog toga što priliv novca nije bio u skladu sa očekivanom dinamikom.
Portparol Ministarstva saobraćaja i veza RS Sandra Kovačević kazala je da Vlada vrši redovne uplate granta za ŽRS, koji u budžetu za 2011. iznosi 25 miliona KM.
– Takođe, mimo ovih sredstava, ŽRS je uplaćeno 2,4 miliona KM kao podrška za praćenje redovnosti isplate plata – istakla je Kovačevića i dodala da se ostale obaveze koje su preuzete sporazumom od strane Vlade RS poštuju.
Iz sindikata su naveli da je u utorak zakazan sastanak  štrajkačkih odbora svih sindikata na kome će se dogovoriti na koji način će radnici postupati u sljedećem periodu.
– Mi smo se obavezali da neće doći do štrajka sve dok se sporazum poštuje, a pošto je on prekršen, ne isključujemo ni tu mogućnost – rekao je Marin.
Radnici ŽRS stupili su 7. februara u štrajk tražeći isplatu nepune četiri zaostale plate iz 2010. godine, regresa za prethodne dvije godine i drugih dugovanja prema radnicima u iznosu većem od 21 milion maraka. Štrajk je okončan 15. februara, po potpisivanju sporazuma, prema kojem je Vlada RS preuzela obavezu da pruži podršku za zaduženja ŽRS i isplatu 40 odsto dugovanja od 21 milion KM, odnosno oko devet miliona KM da bi se izmirile obaveze iz prethodnog perioda.
Vlada je “Željeznicama RS” isplatila milionske iznose, a nakon što su dobili novac iz budžeta RS, u ŽRS su odmah nastavili da se rastrošnički ponašaju. Tako su 28.000 KM odmah poslije uplate Vlade potrošili na poklone za 8. mart.
Prema podacima iz finansijskog izvještaja ŽRS za 2010. godinu ovo preduzeće samo u prošloj godini ostvarilo je gubitak veći od 20 miliona maraka. Ako se tome dodaju gubici iz ranijih godina ukupan minus ŽRS na kraju 2010. godine iznosio je 167,2 miliona maraka.
Osim toga preduzeće ima i dugoročna zaduženja koja iznose oko 72 miliona maraka i kratkoročne obaveze u iznosu od oko 87 miliona od čega će 7,5 miliona morati otplatiti u ovoj godini.
Zbog višegodišnjeg zaduživanja i gomilanja neizvršenih obaveza akumulirani gubitak preduzeća je tek oko 70 miliona manji od vrijednosti kapitala “Željeznica RS”.
ŽRS su u tekućoj godini planirale da posluju sa gubitkom većim od 28 miliona maraka.
Zapošljavanje
Marin kaže da radnici imaju razumijevanja za probleme u kojima se firma nalazi, ali da imaju informacije da se, uprkos lošoj finansijskoj situaciji, u preduzeću i dalje primaju novi radnici, iako je sporazumom sa Vladom predviđeno da će se raditi na smanjenju troškova preduzeća. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!