Capital.ba

Gubitak zdravstvenih ustanova 50 miliona KM

14.06.2011. / 7:40

BANJALUKA, Ukupan gubitak zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj prošle godine iznosio je oko 50 miliona maraka, navodi se u informaciji o stanju i poslovanju zdravstvenih ustanova za 2010. godinu, koju je usvojila Vlada RS.

– Ukupan prihod zdravstvenih ustanova primarne, sekundarne i tercijalne zdravstvene zaštite u RS iznosio je oko 407 miliona maraka, dok je rashod bio veći od 457 miliona maraka. Rashodi zdravstvenih ustanova lani su povećani za 13,37 odsto u odnosu na 2009. godinu – stoji u informaciji.
Najveći rashodi bili su za primanja zaposlenih i to više od 252 miliona maraka ili 55,2 odsto od ukupnih rashoda, kao i za vraćanje kredita 32 miliona KM ili 7,13 odsto.
– Za lijekove i sanitetski materijal lani je utrošeno oko 21 milion maraka ili 4,65 odsto sredstava, za amortizaciju oko 20 miliona ili 4,42 odsto, dok je na električnu energiju izdvojeno 6,6 miliona ili 1,46 odsto – navodi se u informaciji o stanju i poslovanju zdravstvenih ustanova.
Ukupan prihod zdravstvenih ustanova u Srpskoj lani je u odnosu na 2009. godinu bio veći za sedam odsto.
– Prihod od prodaje zdravstvenih usluga ugovorenih sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS iznosio je 308.659.591 maraka ili 75,74 odsto ukupnog realizovanog prihoda. Prihod od participacije, donacija, prodaje usluga neosiguranim licima, opština i drugo bio je 98.844.014 maraka ili 24,26 odsto od ukupnog prihoda – nalazi se u izvještaju.
Ukupna finansijska sredstva planirana za obezbjeđenje zdravstvene zaštite stanovništva u protekloj godini bila su iznad ugovorenih sredstava sa FZO RS i nisu bila dovoljna za pokriće ostvarenih troškova, koji su nastali zbog većeg broja pruženih usluga.
– Obaveze zdravstvenih ustanova prema zaposlenima i dobavljačima na dan 31. decembra 2010. godine iznosile su više od 246 miliona maraka, a najveće obaveze su zbog kreditnog zaduženja, i to 111,9 miliona maraka, za primanja zaposlenih više od 34 miliona maraka, te za lijekove i sanitetski materijal 23 miliona maraka. Za održavanje, investicije i investiciono održavanje duguju sedam miliona maraka, koliko i za električnu energiju – navodi se u informaciji.
Izdvajanja po glavi stanovnika
Izdvajanja za zdravstvo u RS po glavi stanovnika iznose 172 evra, što je najniži iznos u odnosu na region i zemlje Evropske unije.
– Prema podacima Fonda zdravstvenog osiguranja RS, izdvajanja za zdravstvo iznose 5,88 BDP, što je među najnižima u regionu – nalazi se u informaciji o poslovanju zdravstvenih ustanova u RS. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Gubitak zdravstvenih ustanova 50 miliona KM

    1. Bolesnik

      Koliko Vam komplikovana organizacija prava na zdravstvenu zaštitu može zakomplikovati život, da ostanete bez sredstava za život govori iz jednog primjera.
      Ležao sam na jednoj Klinici KBC BL, iz iz manjeg mjesta istočnog sam dijela RS (300 km od BL),nakon izlaska iz te Klinike morao sam na kontrolu za mjesec dana sa nalazima, moram prvo u lokalnoj ambulanti da izvadim neke lab.nalaze ŠUK i još dva, jer tu ne rade veće nalaze, zatim bivam upućen u veći Med.centar, gdje mi rade druge lab. nalaze (udaljeno 40 km), usput vadim uputnicu za BL, koju nosim u taj Med.centar (40 km udaljen) da odobre,nakon predaje kažu dođi za 2 dana. Dođem za 2 dana ono odobreno i zapucam 300 km za BL, dan ranije, jer je zakazan pregled, kada nemam autobusa do tih jutarnjih satova, spavam u BL plaćam noćenje, završavam pregled i trk na stanicu da uhvatim koji atobus za istočni dio RS 300 km opet. MO,SA i TZ je pola puta do BL, ali država BiH je tako organizovana,da ne možeš u FBiH na kontrolu.
      Za kontrolni pregled koji je u BL trajao 5 minuta izgubio sam 3 dana i 300 KM.
      I tako ukrug opet za mjesec dana, ode plata ili penzija, osim ako nisi na državnim jaslama.

    2. bombon

      Nedostaje ljekara i manjak medicinskih sestara, timovi porodičnih ljekara su nakaradno formirani i tovari im se sve više papira različitih naziva koje niko ne čita i koji nikom ne trebaju. Medicinski kadar sve dalje od struke, sve više piše, sabira, oduzima…, a za to vrijeme administracija zdravstvenih ustanova koja bi trebala da radi taj dio posla sjedi skrštenih ruku. Računarski programi nikakvi, ništa nije uvezano da ubrza i olakša posao, ništa ni s čim… Ovo je samo jedan segment stanja u zdravstvenim ustanovama. Zdravstvo je upropašteno!