Capital.ba

Grujić: Privredi prijeti propast

25.08.2011. / 8:00

BEOGRAD, Predsjednik kluba ”Privrednik” Branislav Grujić: Hitno mora da se pokrene lanac plaćanja, prije svih država. Kampanja će biti glogov kolac. Dijalog privrede i političke elite na minimumu

Kriza koja je prije tri godine pogodila biznismene sada svom snagom udara na države, pa i na Srbiju. Ono kroz šta su već prošle firme i građani – stezanje kaiša – sada čeka i državu. Nema više manevarskog prostora, Vlada Srbije će konačno morati da primijeni radikalne mjere štednje i donese odluke koje će najzad ići na ruku oporavka privrede – poručuje u intervjuu za ”Novosti” Branislav Grujić, prvi čovjek kompanije ”PSP-Farman” predsjednik kluba ”Privrednik”, koji okuplja najveća imena srpskog biznisa.
Govoreći o drugom talasu krize, Grujić upozorava:
– Ukoliko se u najkraćem roku ne ubrizgaju svježe pare kroz lakše i dostupnije kredite i ne pokrene lanac plaćanja, počevši od obaveza koje ima država, minimalne su šanse da srpska privreda opstane.
Iz vlasti se čuju i drugačije poruke – da kriza može biti naša šansa…
Grujić:
Pričati tako nešto zaista nema logike. Vlada bi mnoge stvari morala da preduzme i bez recesije, naš budžetski deficit je ogroman, privreda u kolapsu. Sve što je moglo da se uzme od privrede, uzeto je, i ona više ne može da izdržava državu i ovakav sistem.
Vjerujete li u obećanja da će država ući u krizu sa unaprijed spremnim mjerama i da zaista postoji način da se na krizu djeluje u ovim uslovima?
Grujić:
U fokusu premijera sada su očigledno problemi budžeta, jer on obavlja i funkciju ministra finansija. Nažalost, ne vidim da su na pomolu neke mjere koje će imati direktan pozitivan uticaj na privredu.
Znači li to da se glas privrednika i dalje slabo čuje?
Grujić:
Dijalog između privrede i političke elite trenutno je na istorijskom minimumu. Ne postoji nikakva komunikacija.
Možda će vas sada država koja je, kako kažete, u istim problemima kao privreda, bolje razumjeti?
Grujić:
Država je već dugo u lošem stanju, pa nije pružila ruku saradnje. I mnogo razvijenije ekonomije sebi nikad nisu dozvolile luksuz nedogovaranja, da ne slušaju sugestije privrede.
Jeste li ikada dobili odgovor na prijedlog kriznih mjera koje ste, zajedno sa ekonomistima, dostavili Vladi Srbije?
Grujić:
Ne. Privrednici nemaju želju da se bave politikom i utiču na državne odluke, ali ekonomski ambijent bolje poznaju od bilo koga, ko u ovom trenutku sjedi u Vladi.
A šta biste vi, da donosite odluke umjesto države, hitno uradili?
Grujić:
Država mora da shvati da, ako ovo još malo privrede što nešto radi potone, stvarno neće imati odakle da plaćaju plate državnih službenika, policije, penzionera. Neće više imati od koga da uzmu.
Koliko nam je još ostalo prije nego što se suočimo sa tom mračnom prognozom?
Grujić:
Ne znam koliko je pametno da testiramo koliko smo izdržljivi. Ako sada potonemo, može nas zadesiti sudbina da ostanemo trajno siromašna zemlja iz koje će ljudi bježati glavom bez obzira.
Kada se okupite u ”Privredniku” o čemu najčešće raspravljaju najjači biznismeni u zemlji? Razmišljate li o nekom radikalnijem nastupu ka političkoj eliti kako bi konačno odgovorila na vaše apele?
Grujić:
Privrednici i dalje drže pruženu ruku. Od onog ko zapošljava tri radnika do krupnih biznismena, svi imaju iste probleme. Niko ne razmišlja o novom biznisu, već samo kako da preživi. Svakog dana čujem – ovdje se ne isplati ništa raditi.
Stičete li utisak da je vlast krenula u obračun sa tajkunima?
Grujić:
Ne vidim to tako. To su sve dnevno-političke igre, peckanja, koja ne vode ničemu. Uostalom, najveći dio privrede Srbije je gubitnički, a ne profitni, tako da ne znam šta bi dobili tim obračunom.
Stiče se utisak da je sve više privrednika koji povlače kapital i odlaze iz Srbije?
Grujić:
Ima raznih primjera, neki žele da odu, neki da ostanu. Na poslovni ambijent ne žale se samo domaći, već i strani investitori. Svi privrednici dijele isti osjećaj – nezadovoljni su načinom kako politička elita rješava probleme.
S druge strane, i vlast ima zamjerke i na krupne privrednike, poziva vas na ekonomski patriotizam…
Grujić:
Privrednici ne mogu da budu uspješni sa radnicima koje moraju da otpuštaju ili su siromašni i na ulici. Samo kroz nova zapošljavanja možemo da imamo oporavak i razvoj, i privrede i radnika i države. Svi smo spojeni sudovi i ne može samo jedna strana da riješi problem ekonomskog oporavka. Druga zabluda je da se svako ko pravi profit i uspješan je, odmah povezuje sa kriminalom. Nismo jedini problem mi, iz privatnog sektora, već velika državna preduzeća koja ne plaćaju svoje obaveze i ruiniraju ostatak sistema. Moramo već danas da zahuktamo reformu sistema, da počnemo iz korijena da mijenjamo sve.
U Srbiji je počela predizborna kampanja, strahujete li da će to dodatno da opustoši kasu?
Grujić:
Volio bih kada bi postojala svijest u političkoj eliti da je kampanja koja počinje posljednji glogov kolac koji će zabiti u tijelo mrtvaca, koji se zove privreda. Naša privreda nema luksuz da čeka izbore i sljedeći septembar da nova vlada počne nešto da radi. Uostalom, ne vidimo da će nova vlada izgledati značajno drugačija od aktuelne, niti vidim jasan program opozicionih stranaka kako da izvuku Srbiju iz problema.

NE PLAŠIMO SE EVROPE, BIZNISMENI SU U NJOJ
Strahuju li vlasnici krupnog kapitala od ulaska Srbije u EU, jer će tada morati da posluju po jasno utvrđenim pravilima?
Grujić:
Privreda je već odavno u EU i ne boji se članstva. Naprotiv, bila bi presrećna kada bi se u Srbiji uvela pravila i ambijent poslovanja koji važi u Evropi. Put u Evropu je moguć i mnogo lakši preko uspješne i profitne privrede.
VAŽNO JE SAMO DA JE KURS STABILAN
Kakav kurs odgovara privrednicima?
Grujić:
Stabilan. Mi smo evrozona i bojim se da NBS griješi što pokušava što više da uvede dinarizaciju sistema. I država i privreda i građani zaduženi su u evrima, sto odsto smo zavisni od evra. I svaka promjena kursa je udar na sve. Novosti

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!