Capital.ba

Greške prilikom đubrenja odražavaju se na prinos

20.02.2013. / 18:40

novi gradNOVI GRAD, Greške poljoprivrednika tokom đubrenja usjeva značajno mogu doprinijeti smanjenju prinosa ratarskih kultura, istaknuto je danas u Novom Gradu na predavanju koje je organizovao opštinski Odsjek za poljoprivredu.

Stručni saradnik “Petrohemije” Kutina za primjenu gnojiva Višnja Mikoč među najčešće nepravilnosti ove vrste ubrojala je primjenu neodgovarajućih količina đubriva, nepravilan izbor vrste gnojiva, nepravovremeni unos hranjiva i nepoznavanje stanja tla.

Ona je poljoprivrednicima iz Novog Grada savjetovala prihranu ozimih žitarica čim to dozvole vremenske prilike, te im objasnila kako da izbjegnu ostale greške ove prirode.

“Nakon zimskog perioda prihrana se obavlja NPK formulacijom ili azotnim formulacijama ili ureom”, rekla je Mikočeva.

Ona je pojasnila koje količine ovih sredstava je neophodno primijeniti po hektaru, te ukazala na razlike u potrebama ratarskih kultura za azotom, fosforom i kalijumom.

Mikočeva je istakla da azot predstavlja najpokretljivije hranjivo, koje treba stalno unositi jer se ne zadržava u zemljištu, te napomenula da se urea primjenjuje pri temperaturi od najmanje 10 stepeni Celzijusovih. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!