Capital.ba

Grčki problemi muče i evropske ministre finansija

03.10.2011. / 19:59

ATINA, Visoki finansijski zvaničnici zone evra ponovo su se suočili sa lošim vijestima iz Grčke, nakon što je Atina priznala da će joj deficit biti veći nego što je obećala.
Pogoršanje dužničke krize Grčke danas je protreslo finansijska tržišta, gdje su vodeći indeksi akcija završili u padu.
Priznanje Atine dovelo je u pitanje puštanje nove tranše zajmova iz međunarodnog spasilačkog paketa koji su Grčkoj potrebni za finasijsko preživljavanje.
Grčka bi, ako do sredine mjeseca ne dobije osam milijardi evra zajmova, mogla da bankrotira i neće imati odakle da isplaćuje plate i penzije.
Evropski komesar za monetarnu politiku Oli Ren danas je rekao da se vijesti iz Grčke još razmatraju.
“Trenutno ocjenjujemo da li će Grčka ostvariti fiskalne ciljeve uz pomoć mjera koje trenutno primjenjuje”, rekao je Ren pred sastanak ministara finansija zone evra.
Ministri finansija zone evra već su saopštili da oni danas na sastanku u Luksemburgu neće odlučiti o novoj tranši pomoći za Grčku ali će im pitanje krize u toj zemlji sigurno biti visoko na dnevnom redu.
Tržišta su posljednjih nedjelja izuzetno nestabilna jer čekaju na neki nagovještaj da evropski lideri imaju načina da spasu Grčku i spriječe da se dužnički problemi prošire na veće ekonomije zone evra.
Međutim, vijesti iz Grčke samo su potvrdile strah među investitorima da čak ni znatno smanjenje rashoda u toj zemlji neće biti dovoljno.
Grčki ministar finansija objavio je da će ta zemlje ove godine imati deficit od 8,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) ili 18,69 milijardi evra.
To je daleko iznad obećanih 7,8 odsto BDP-a, odnosno 17,1 milijardu evra.
Dio problema, prema ocjenama analitičara, krije se i u činjenici da je grčka ekonomija u padu, zbog čega vlada dobija sve manje i manje novca.
Za 2012. Grčka je planirala pad deficita na 6,8 odsto BDP-a ali je procjenila i da će joj dug dostići 172,7 odsto BDP-a.
Loše vijesti iz Atine takođe tjeraju članice zone evra da odluče da li da nastave sa drugim paketom zajmova za Grčku od 109 milijardi evra, o čemu su se u principu dogovorile u julu. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!