Capital.ba

Građevinari uputili listu zahtjeva Vladi Srbije

06.04.2011. / 17:34

BEOGRAD, Tri odbora za građevinarstvo, industriju građevinskog materijala i stambenu privredu  Privredne komore Srbije, Privredne komore Vojvodine i Privredne komore Beograda danas su ponovo uputili Vladi Srbije listu zahtjeva i prijedloga mjera pošto se ove godine očekuje da bude još više otpuštenih radnika i da svaka druga firma prestane sa radom, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Građevinari predlažu da se PDV plaća poslije naplate izvršenih radova, da država izmiri dugove, kao i da se reprogramiraju obaveze privrede državi.

Takođe se traži ugovoreno definisanje rokova plaćanja i zaštite vrijednosti ugovorene cijene, ukidanje člana 7. Zakona o javnim nabavkama kojim se propisuju tenderski uslovi koje domaće firme ili konzorcijumi ne mogu da ispune, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Građevinari traže od Vlade i da se zakonodavno reguliše poslovanje stranih preduzeća i rad stranaca u Srbiji.

Na sastanku je predloženo da se hitno sastanu ministri finansija, rudarstva, životne sredine i prostornog planiranja i ekonomije i regionalnog razvoja, kao i ministar za infratstrukturu i energetiku, u cilju pronalaženja rješenja za kritično stanje u srpskoj građevinskoj industriji, industriji građevinskog materijala i stambenoj privredi.

”Ovo nije prvi put da građevinska industrija traži pomoć od Vlade, ali do sada nije donijeta nijedna suštinska mjera koja bi pomogla građevinarima”, istaknuto je na današnjem sastanku u PKS.

Tri odbora privrednih komora naglašavaju da oko 80 odsto kompanija u građevinskoj industriji je u blokadi, a svaka druga firma odavno ispunjava uslove za stečaj ili likvidaciju.

Samo tokom posljednjih godinu dana bez posla je ostalo oko 20.000 zaposlenih, a od trenutno zaposlenih skoro 50 odsto nije uposleno ili je na prinudnim odmorima. Prosječna neto zarada u ovom sektoru je oko 27.000 dinara, rečeno je na zajedničkoj sjednici.

U građevinskoj industriji Srbije radi više od 10.000 firmi i u njima je zaposleno oko 120.000 radnika. Emg.rs

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!