Capital.ba

Građani Srbije sve više štede u dinarima

01.10.2016. / 9:00

BEOGRAD, Građani Srbije sve više štede u dinarima. Za devet mjeseci položili su duplo više uloga u domaćoj valuti, nego u istom periodu prošle godine. dinar-novac

Tako je štednja u našoj moneti dostigla gotovo 50 milijardi dinara, što kako kažu, u Narodnoj banci Srbije nije velika svota u odnosu na depozite u evrima, koji su 8,7 milijardi evra, ali ima značajnu ekspanziju.

Građani se poslije gotovo dvije decenije ponovo okreću dinaru, jer je postao stabilan i donosi više prihoda od štednje u evrima, prenose Večernje novosti.

Tako na primjer, ukoliko neko položi 100.000 dinara na 12 mjeseci, sa kamatom od 4,50 odsto, zaradiće 4.496 dinara.

Ukoliko stavi u banku 1.000 evra, sa kamatom od 0,38 odsto na godinu dana, biće mu isplaćeno 3,81 evra, umanjeno za 15 odsto poreza, tako da će na računu imati 3,14 evra ili 386,84 dinara.

Banke su drastično smanjile kamate na depozite u evrima i kreću se od 0,01 na mjesec dana do 0,40 odsto na 12 mjeseci, što ne može da privuče građane. Kamate za dinare iznose od jedan odsto na mjesec dana do 4,75 odsto na godinu dana. Za rokove duže od 12 mjeseci kamata se kreće i do pet odsto.

“Povećanje dinarske štednje ukazuje na postepeno vraćanje povjerenja u domaću valutu, zahvaljujući politici održavanja niske inflacije i relativno stabilnog kursa dinara”, navode u NBS.

Takođe, uticaja ima i povoljniji poreski tretman štednje u domaćoj valuti u odnosu na deviznu, kao i atraktivnije kamatne stope u odnosu na deviznu štednju.

Očekujemo da će rast dinarskih izvora banaka u narednom periodu omogućiti raznovrsniju ponudu, ali i nastavak pada cijene kredita u domaćoj valuti i privredi i stanovništvu.

Građani, najviše oročavaju dinare na godinu dana.

“I dalje dominira štednja u evrima, ali zbog niskih kamatnih stopa ona nije više atrakivna za štediše”, smatra ekonomista Mlađen Kovačević.

Kamate na dinare su privlačnije i oni koji mogu da odvajaju novac sa strane, od svojih primanja, polako se okreću domaćoj valuti. B92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!