Capital.ba

Građani Srbije pesimisti, biće štrajkova

24.02.2012. / 13:17

BEOGRAD, U Srbiji skoro polovina građana očekuje da će broj štrajkova i industrijskih nemira porasti, saopštila je agencija za istraživanje “Medijum Galup”.

Međunarodna studija “Vin – Galup internešenel pokazuje da 45 odsto ispitanika očekuje da će porasti broj štrajkova, a samo 12 odsto da će opasti. Svaki treći smatra da će situacija ostati ista.
Prema istraživanju, Srbija je na 26. mjestu sa umjerenim indeksom negativnih očekivanja od 33 odsto.
U bliskom okruženju je on još negativniji, pa je indeks pesimizma u Bosni i Hercegovini 50 odsto, a BiH je četvrta na listi vodećih pesimista kada su u pitanju štrajkovi i ekonomsko-industrijski meniri.

Globalno posmatrano, nešto više od polovine svjetske populacije (55 odsto) očekuje da će broj štrajkova i industrijskih nemira porasti u 2012. godini, dok tek 13 odsto očekuje da će opasti.

Svaki četvrti građanin svijeta ne očekuje nikakve promjene (25 odsto).

Od pojedinačnih zemalja, sa lošim očekivanjima i visokim indeksom pesimizma (70 odsto) predvodi Irska, a slijede Francuska, sa indeksom od 68 odsto, pa Kina 63 odsto.

Optimizam je najveći u Avganistanu gdje je indeks pesimizma (-19 odsto), slijede Irak (-17 odsto) i Vijetnam (-12 odsto).

TNS Media Galup predstavio je novi dio izvještaja iz međunarodne studije “Kraj godine” sa fokusom na očekivanja štrajkova i industrijskih nemira u 2012. godini.

Studiju je sprovela najveća globalna nezavisna mreža WIN Galup Internacional (WIN-GIA), u periodu od novembra 2011. do januara 2012. godine. Intervjuisano je 51.425 ispitanika, u više od 50 zemalja, čime je obuhvaćena većina svjetske populacije. U Srbiji, metodom, intervjua licem u lice, ispitano je 1.037 punoljetnih građana.
Istraživanje pokazuje da je indeks pesimizma najveći i približno jednak među zemljama u razvoju (Brazil, Rusija, Indija i Kina) gdje iznosi 48 odsto, finansijski pogođenim zemljama Zapadne Evrope (51 odsto), ali i bogatim nacijama iz G7 (45 odsto). Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!