Capital.ba

Grad na termalnim vodama?

14.11.2011. / 7:30

BANJALUKA,  Privredno društvo “Manvit” sa sedištem u Rejkjaviku na Islandu bez javnog poziva zatražilo je samoinicijativno od Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske koncesiju na tri godine za istraživanje termalnih voda na području Banjaluke.
Ministarstvo je potom konsultovalo gradske vlasti koje su dale pozitivno mišljenje, pa je u toku procedura dodjele koncesije.

Tek nakon što je razmotrilo ponudu Islanđana, ministarstvo će raspisati javni poziv, saznaje “Euroblic”.

– Istraživanje treba da utvrdi da li na teritoriji Banjaluke postoje termalni izvori koji su ekonomski isplativi za proizvodnju toplotne i električne energije. Imajući u vidu da je mazut koji koristi gradska toplana veoma skup energent, potrebno je dugoročno razmišljati i o drugim vidovima energije – kaže Milenko Šajić iz gradske uprave.

Iz “Manvita” poručuju da su najjača firma na svijetu u oblasti istraživanja geotermalnih izvora, a da u ovaj projekat planiraju da ulože 2,8 miliona maraka.

– Do saradnje je došlo na inicijativu profesora Petra Gvera sa Mašinskog fakulteta. Oni su iz satelita snimali tlo Banjaluke, tako da smo uvjereni da tu zaista postoje termalna bogatstva – kaže direktor “Manvita” Banjaluka Borislav Petrović.

U Banjaluci su istraživanja termalnih voda rađena još 1937. godine i napisano je nekoliko studija na tu temu. Za “Manvit” je studiju opravdanosti radila prijedorska firma “Rudprom”, koja je dala mišljenje o tome na kojim lokacijama bi bilo najbolje bušiti. Iako u skupštinskom materijalu stoji da će se bušiti na 35 metara kvadratnih, na gradskom i prigradskom području, u “Manvitu” još ne znaju prezicne lokacije.

– Firma “Rudprom” je dala neke predloge, ali ćemo u saradnji sa gradskom upravom i Urbanističkim zavodom utvrditi tačne lokacije jer sada ne znamo da li će to biti privatno ili gradsko vlasništvo. Kada se završi procedura djodele koncesije, doći će inženjeri “Manvita” sa Islanda koji imaju iskustva u toj oblasti. Nađemo li vodu temperature najmanje 50 stepeni, postojaće mogućnost eksploatacije – kaže Petrović.

Iako u materijalu stoji da grad nema nikakve finansijske obaveze u ovom projektu, u “Manvitu” tvrde suprotno.

– Od gradskih vlasti smo dobili pozitivno mišljenje u vezi sa projektom i oni će dati dio novca za realizaciju – kaže Petrović.

On dodaje da su za dvije godine od kada je firma osnovana u Banjaluci, u projekat već uložili oko 100.000 maraka.

– Smatramo da će Banjaluka, koja važi za najčistiji grad u regionu, biti još čistija i da će imati veliki dobitak od projekta, a građani će plaćati jeftinije grejanje – ocenjuje Petrović.

Banjaluka leži na jednom od najtrusnijih delova RS. Nakon razornog zemljotresa 1969. godine, izrađena je seizmička mapa kojom su označene problematične tačke. Međutim, pošto još nisu definisane tačne lokacije bušotina, nije poznato postoji li mogućnost urušavanja tla.

– Istražna bušenja ne bi trebalo da budu opasna, ali eksploataciona mogu da dovedu do opasnosti – smatra seizmolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Sveto Vrhovac. Euroblic

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!