Capital.ba

Gigante uništili rat i loša privatizacija

21.01.2008. / 8:40

SARAJEVO ,Oko 80 odsto nekadašnjih firmi, koje su bile nosioci razvoja BiH, više ne postoji, a one koje su opstale djelimično su uspjele, kaže Edhem Biber, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.
 
“Namjenska industrija je bila okosnica razvoja. Sada jedva preživljava. Samo u Kantonu Sarajevo bilo je 180.000 zaposlenih, a danas je pola od toga. Ekonomija BiH je bila u suficitu 200 miliona dolara, sada je ogroman deficit, jer nema proizvodnje”, ističe Biber.
Tvrdi da su gigante uništili rat, loše upravljanje i privatizacija.
“Najveća greška je bila što je društvena imovina postala državna, umjesto da je pravljena tranzicija u privatnu imovinu”, kaže Biber.
Naglašava da su se uspjeli očuvati “Energoinvest” Sarajevo, koji sada nema proizvodnju, zatim “Hidrogradnja”, “Natron” Maglaj i još neke kompanije.
“UNIS, na prmijer, radi mrvice od onoga što je radio, dok na mapi nema giganata UPI, ‘Vaso Miskin Crni’, koji je otišao u stečaj, a jedva preživljavaju ‘Feroelektro’, ‘Zrak’, ‘Famos’, ‘Šipad eksport-import'”, govori Biber.
Nazmija Pipić, direktor Agencije za privatizaciju KS, ističe da su u ratu firme opljačkane i izgubile tržišta, dok se privatizacijom pokušava spasiti što se spasiti može. Smatra da je javni upis dionica bio promašaj.
“Neke su se firme spasile privatizacijom, poput ‘Milkosa’ i ‘Centrotransa’. Nije sve tako crno. Treba privatizaciju što prije završiti, a kroz stečaj oživljavati ono što se može oporaviti. Treba stimulisati i male firme koje razvojem mogu narasti”, kaže Pipić.
Silvana Marić, izvršni direktor “Hidrogradnje”, govori da su od velikih građevinskih firmi oni jedini opstali, te da su radili tokom rata i fokusirali se na ino-tržišta. S te tačke gledišta je zadovoljna.
“Veliki problem su poslovi na domaćem tržištu. Teško je ugovoriti poslove na neuređenom tržištu, u ambijentu gdje vlada ne poklanja pažnju da tenderske preduslove napravi tako da ih domaće firme mogu ispuniti”, kaže Marićeva.
Četiri firme zapošljavale više radnika od kantona
Irfan Mehičić, potpredsjednik Privredne komore Kantona Sarajevo, podsjeća da su “Energoinvest”, UNIS, “Šipad” i UPI zapošljavali više radnika nego što ih je sada zaposleno u KS. Ističe da je sada trgovina nosilac razvoja i da nema mogućnosti rješavanja nezaposlenosti kao ključnog problema bez razvoja industrije.
“Nemamo velikih sistema. Bila je politika da se unište i da je perspektiva u malim i srednjim preduzećima. Sada se govori o osnivanju klastera, a to je u stvari vraćanje na velike sisteme, jer podrazumijeva uvezanost od sirovine do finalnog proizvoda”, ističe Mehičić. Tvrdi da nestručni ljudi vode firme, da administracija “sve pojede”, te da niko ne brine o inovacijama, što se ranije nije moglo desiti. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!