Capital.ba

Genjac i Fril o antikorupcionim standardima

26.05.2014. / 18:27

sarajevoSARAJEVO, Predsjedavajući Komisije za odlučivanje o sukobu interesa parlamenta BiH Halid Genjac i američki ekspert iz oblasti borbe protiv korupcije Dejvid Fril razgovarali su danas o naporima institucija BiH da, u okviru svojih nadležnosti, uspostave etičke anitkorupcione standarde i mehanizme.

Na sastanku organizovanom u okviru podrške institucijama BiH u razvoju pravnog okvira za zaštitu lica koje prijavljuju korupciju i razvoju etičkih antikorupcionih standarda i mehanizama u javnoj upravi, Genjac i Fril razmijenili su iskustva na planu prevencije i efikasne borbe protiv korupcije.

Genjac je naveo da na nivou BiH postoje neophodne institucionalne i zakonske pretpostavke za uspješnu borbu protiv korupcije, ali da rezultati rada na ovom polju izostaju usljed nedovoljne primjene donesenih zakona, kao i zbog nedostatka koordinacije između institucija na različitim nivoima vlasti.

Naglašavajući značaj borbe protiv korupcije u javnom sektoru, Genjac je kao pozitivan primjer naveo Zakon o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u institucijama BiH, koji je parlament BiH usvojio krajem prošle godine.

On je ocijenio da bi uzbunjivači mogli postati vrlo značajan faktor u borbi protiv korupcije na svim nivoima vlasti, saopšteno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Genjac je upoznao Frila sa činjenicom da je, nakon usvajanja izmjena Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, formirana Komisija za odlučivanje o sukobu interesa, čiji su članovi poslanici i delegati oba doma parlamenta BiH, kao i direktor i zamjenici direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

Fril, koji je 17 godina bio Izvršni direktor Etičke komisije u Ohaju, kao i pomoćnik specijalnog tužioca i vještak u etičkim pitanjima u vezi sa državnim i federalnim slučajevima krivičnog gonjenja, predstavio je tokom sastanka svoje višegodišnje iskustvo u oblasti prevencije i borbe protiv korupcije u institucijama izvršne vlasti u SAD.

On je naglasio da etika, poštivanje pravila i procedura i njihovo provođenje predstavljaju tri ključne pretpostavke za sve zaposlene u javnom i privatnom sektoru.

Fril, koji je predavač na Univerzitetu Ohajo, kaže da se SAD bavi pitanjima sukoba interesa i zaštite uzbunjivača proteklih 40 godina i da će na ovom polju američki eksperti pružiti neophodnu pomoć predstavnicima institucija BiH. Srna

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!