Capital.ba

General Motorsu više nije potrebna pomoći

08.01.2009. / 7:59

DETROIT , Vodeći američki proizvođač vozila “General Motors” ocijenio je da će posljednji kredit koji su dobili od Vlade SAD biti dovoljan da se ne dogodi najgori scenario koji su predviđeli, te da im neće biti potrebna dodatna sredstva ukoliko se ekonomija održi.
Ministarstvo finansija SAD pomoglo je “General Motors” sa čak 13,4 milijarde dolara kredita da bi kompanija mogla platiti dospjele obaveze, a sa šest milijardi dolara podstakla je kreditora GMAC, koji prati “General Motors” kroz kreditiranje kupovine automobila i podršku distributerima.
“Iznos primljen od Ministarstva finansija u kombinaciji s nekoliko transakcija GMAC-a pomogao je našoj likvidnosti”, izjavio je portparol “General Motorsa” Greg Martin.
Ovaj proizvođač automobila je u decembru 2008. godine prognozirao da će po najcrnijim predviđanjima u 2009. u SAD biti prodato oko 10,5 miliona vozila. Sada je promijenio prognozu te očekuje prodaju od 10,5 do 12 miliona vozila.
U sklopu odobrenog paketa pomoći vrijednog 13,4 milijarde dolara “General Motors” je primio četiri milijarde dolara pomoći zadnjeg dana 2008. godine, a novac je koristio za plaćanje obaveza nastalih prema čak 3.000 dobavljača. Ovog mjeseca, američki automobilski div, trebalo bi da primi još 5,4 milijarde dolara, a ukoliko Kongres odluči da odobri još 350 milijardi dolara za podršku ekonomiji, u februaru će u “Generl Motors” stići još četiri milijarde pomoći.
Ministarstvo finansija je ovog mjeseca isplatilo četiri milijarde dolara pomoći i za “Chrysler”, nakon što su obje potpomognute kompanije, objavile da su samo nekoliko sedmica udaljene od nesolventnosti.
Ukoliko “General Motors” i “Chrysler” ne uspiju kreirati poslovnu strategiju koja će ih održati na tržištu, uslovi kreditiranja dozvoljavaju da na osnovu investiranog novca Vlada bude imala glavnu ulogu u upravljanju kompanijama u stečaju. Obje kompanije objasnile su da bi stečaj bio ozbiljan problem za likvidnost, jer ne bi bile u dobroj poziciji pri traženju kredita od privatnih banaka.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!